The Economist: Transformimi i Tiranës dhe pse ia vlen ta vizitosh

Gazeta prestigjoze britanike “The Economist”, i ka kushtuar Tiranës dhe kryebashkiakut Erion Veliaj një artikull të veçantë, ku përshkruan punën që ai ka bërë në dy vitet në drejtimin e kryeqytetit dhe transformimin që ka sjellë në kaq pak kohë.

“The Economist” shkruan se në 25 vitet e fundit Tirana ka ndryshuar aq sa asnjë qytet tjetër i Europës, ndërkohë që Veliaj po e ndryshon atë edhe më shumë.

“Në dy vitet e tij të para si kryetar bashkie, Veliaj, anëtar i Partisë Socialiste, punoi me qendrën e qytetit. Në qershor ai përfundoi punimet me sheshin “Skënderbej” në zemër të Tiranës.

Dikur në atë që ishte një rrethrrotullim i trazuar, makinat janë zëvendësuar me pemë e shatërvane.

Tani ka në plan rinovimin e piramidës së Tiranës. Një çerek shekulli më parë, Tirana ishte më shumë kryefshat se sa kryeqytet. Gjatë komunizmit aty jetonin rreth 200 mijë njerëz.

Deri në vitin 1991, makinat personale ishin të ndaluara, kishte shumë pak dyqane e mungonin mundësitë e argëtimit. Tani, pjesërisht falë ndryshimeve kufitare, Tirana është shtëpi e 1 milionë banorëve, më shumë se 1/3 e popullsisë së Shqipërisë.

Qyteti gjeneron gjysmën e Prodhimit të Përgjithshëm Bruto të vendit”, shkruan gazeta britanike.

Prestigjozja britanike vijon me një histori të shkurtër të karrierës politike të Veliajt, për të cilin thotë se e nisi punën aty ku e la Edi Rama në 2011-ën.

“Kur Veliaj ishte 10 vjeç, babai i tij vdiq dhe ai shkoi drejt Greqisë duke kaluar kufirin malor mbi supet e xhaxhait të tij. Më vonë ai studioi në Amerikë dhe Britani.

Së pari, erdhi në vëmendjen e publikut me organizatën “Mjaft”, një grup aktivist anti-korrupsion që sulmonte qeverinë e Sali Berishës, i cili ishte kryeministër nga viti 2005 deri në vitin 2013.

Tani, që është në gjysmë të mandatit të tij, Veliaj e ka zhvendosur vëmendjen në periferi të Tiranës. Pothuajse të gjitha ndërtesat atje ishin ilegale.

Disa shtëpi dhe biznese të ndërtuara në parqe e zona të tjera ku nuk duhet, janë shkatërruar. Për shumë, kjo është hera e parë që shteti po bie në kontakt me periferinë në 25 vite”, përfundon gazeta e njohur.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: The Economist: Transformimi i Tiranës dhe pse ia vlen ta vizitosh
The Economist: Transformimi i Tiranës dhe pse ia vlen ta vizitosh
The Economist: Transformimi i Tiranës dhe pse ia vlen ta vizitosh
https://3.bp.blogspot.com/-vy3yFH2jtfU/WjPBAv0ZTuI/AAAAAAAAMdg/fql_5EhjzT4T5cdllinmNhOddWkPvkxbwCLcBGAs/s640/tirane-800x451.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-vy3yFH2jtfU/WjPBAv0ZTuI/AAAAAAAAMdg/fql_5EhjzT4T5cdllinmNhOddWkPvkxbwCLcBGAs/s72-c/tirane-800x451.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/the-economist-transformimi-i-tiranes.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/the-economist-transformimi-i-tiranes.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy