The Mirror: Zbulohet në Shqipëri përbindëshi i famshëm i liqenit/ Video e pabesueshme

Britaniket "The Mirror" dhe "The Sun" shkruajne se në ujërat shqiptare të liqenit të Prespës është parë një krijesë e ngjashme me një përbindësh.

“Krijesa” u filmua nga banorët vendas në pjesën shqiptare të Liqenit të Madh të Prespës, të cilin vendi ndan me Greqinë dhe Maqedoninë.

Pamja, e cila pretendon të tregojë kokën dhe qafën e një krijesë të madhe që dilte nga uji, po provokon popullaritet me shikuesit në internet.

Silueta që i ngjan fotografisë famëkeqe të “kirurgut” në Loch Ness mund të shihet duke lëvizur lart e poshtë para se të zhduket nën ujë.

Disa pohojnë se ajo përputhet me një tjetër klip nga pesë vjet më parë, që tregonte një “kafshë” në seksionin grek të liqenit, pranë fshatit Nivica.

Videoja e re nxiti një hetim nga një grup gazetarësh të cilët u drejtuan në një turne në liqenin nga profesori i gjeografisë në pension, Sima Jonoski.

Por ata nuk arritën të shohin ndonjë shenjë tjetër të “përbindëshit” në zonën ku ishte zbuluar, pranë fshatit turistik shqiptar të Pretorit.

Shumë banorë lokalë besojnë në legjendën e përbindëshit të liqenit – por të tjerët janë të sigurt se është vetëm një mustak i madh.

Jonoski, një skeptik që u bë njeriu i parë që u kthye në det në vitin 1970, tha: “Më kujtohet kur një anije u mbyt në Shqipëri, pranë Maligradit, shumë fëmijë u mbytën në Liqenin e Prespës.

“Pastaj kuptova se zhytësit që kërkonin për ta panë mustak të madh.

“Ata ishin aq të frikësuar sa ndaluan kërkimet. Mendoj se ishte një nga ato mustaqe që peshkatarët grekë e panë”.

Por ai shtoi: “Ndonjëherë ndodhin gjëra në Liqenin e Prespës që nuk ndodhin në liqene të tjera.

“Kur unë isha një mësues në vitin 1976 pashë një shtyllë të madhe uji që ngrihej pranë kufirit me Greqinë, në formë si një kërpudha dhe zbriti vetëm pas 10 deri në 15 minuta”.

Liqeni i Madh i Prespës dhe Liqeni i Prespës së Vogël, janë liqenet më të larta tektonike në Ballkan, në një lartësi prej 2,798 ft.

Përveç Nessie-së, ka legjenda të monsters që jetojnë në një numër të liqeneve në të gjithë botën, përfshirë Moragun, në Loch Morar të Skocisë; Lagarfljot Worm, në Lagarfljot, Islandë; Ogopogo, në liqenin Okanagan të Kanadasë; dhe Lariosauro, në liqenin e Como, Itali./Konica/zgjohushqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: The Mirror: Zbulohet në Shqipëri përbindëshi i famshëm i liqenit/ Video e pabesueshme
The Mirror: Zbulohet në Shqipëri përbindëshi i famshëm i liqenit/ Video e pabesueshme
https://4.bp.blogspot.com/-1eNAQrZ2qB0/WkYx70vWYfI/AAAAAAAANb8/lqeUruJCsHYrvrhVkENlzV6SaoaFHTinwCLcBGAs/s640/Capture-105.png
https://4.bp.blogspot.com/-1eNAQrZ2qB0/WkYx70vWYfI/AAAAAAAANb8/lqeUruJCsHYrvrhVkENlzV6SaoaFHTinwCLcBGAs/s72-c/Capture-105.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/the-mirror-zbulohet-ne-shqiperi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/the-mirror-zbulohet-ne-shqiperi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy