“The Sun”: Si fitojnë nënshtetësinë britanike shqiptarët me identitet të rrem

Dy shqiptarë në Britaninë e Madhe kanë fituar të drejtën e qëndrimit në vend gjatë një procesi gjyqësor në Gjykatën e Lartë.

Sipas tabloidit britanik “The Sun”, shqiptarët kanë shkuar në shtetin ishullor me identitet të rremë, duke pretenduar se ishin refugjatë lufte nga Kosova.

Dinjan Hysaj 40 vjeç emigroi në Britani në vitin 1999, ndërsa në vitin 2011 ai u dënua me 5 vite burg pasi sulmoi fizikisht një person.

Shqiptari i dytë, Agron Bakijasi 44 vjeç gjithashtu ka shkuar në Angli me dokumente të rreme. Identiteti i tij i vërtetë u zbulua në vitin 2007. “The Sun” shkruan se ai aplikoi sërish me dokumente të rreme dhe fitoi nënshtetësinë britanike.

Pasi u zbuluan gënjeshtrat e tyre, ministri i Brendshëm britanik urdhëroi që të dy shqiptarët të deportoheshin nga vendi. Dinjani dhe Agroni e çuan çështjen në Gjykatë duke refuzuar largimin nga Britania.

Avokatët e tyre argumentuan para trupit gjykues se gënjeshtra për të marrë nënshtetësinë britanike nuk ishte arsye e mjaftueshme për t’i privuar ata nga kjo e drejtë. Në përfundim, Gjykata e Lartë vendosi në favor të shqiptarëve, duke argumentuar se: “Nuk është e qartë kur përdorimi i identitetit të rremë për të fituar nënshtetësinë mund të çojë në anulimin e saj. Në rastin aktual, as kërkuesit nuk pretendojnë që të jenë dikush që nuk janë”.

“Tani shpenzimet gjyqësore për të dy do të paguhen nga taksapaguesit britanikë, një vlerë që shkon në 1 milionë Paund”, shkruan “The Sun”.

Pas vendimit gjyqësor, Ministria e Brendshme e Britanisë së Madhe tha se do të ndjekë të tjera rrugë ligjore për dëbimin nga vendi të dy shqiptarëve. /tvklan.al

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “The Sun”: Si fitojnë nënshtetësinë britanike shqiptarët me identitet të rrem
“The Sun”: Si fitojnë nënshtetësinë britanike shqiptarët me identitet të rrem
“The Sun”: Si fitojnë nënshtetësinë britanike shqiptarët me identitet të rrem
https://4.bp.blogspot.com/-njAHGYaXhk4/WkTbFCFYURI/AAAAAAAANWo/FwaTJ6wnuB8Ip9vpPH7_sd06WitDFUoewCLcBGAs/s640/nintchdbpict000374910201-720x445.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-njAHGYaXhk4/WkTbFCFYURI/AAAAAAAANWo/FwaTJ6wnuB8Ip9vpPH7_sd06WitDFUoewCLcBGAs/s72-c/nintchdbpict000374910201-720x445.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/the-sun-si-fitojne-nenshtetesine.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/the-sun-si-fitojne-nenshtetesine.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy