Vendimi/ Ja çfarë statusi i jep qeveria vendprehjes së ushtarëve të rënë gjatë luftës italo-greke!

Lidhur me çështjen e varrezave në Dropull të ushtarëve të rënë në lutën italo-greke, Këshilli i Ministrave ka marrë një vendim. Në bazë të këtij vendimi, vendprehja e ushtarëve do të marrë statusin “varreza historike.”

“Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të marrëveshjes së bashkëpunimit, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe qeverisë së Republikës së Greqisë, për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës greko-italiane të viteve 1940-1941, dhe për ndërtimin e vendprehjes për ta, brenda territorit të Republikës së Shqipërisë, ratifikuar me ligjin nr.10256, datë 25.3.2010, të ligjit nr.139/2015, “Për vetëqeverisjen vendore”, ligjit nr.115/2014, “Për ndarjen administrativo-territoriale të njësive të qeverisjes vendore në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, dhe të nenit 3/ç, të ligjit nr.9220, datë 15.4.2004, “Për administrimin e shërbimit të varrimit”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë, ministrit të Brendshëm, ministrit të Mbrojtjes dhe ministrit për Evropën dhe Punët e Jashtme, Këshilli i Ministrave”, thuhet në vendimin e qeverisë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vendimi/ Ja çfarë statusi i jep qeveria vendprehjes së ushtarëve të rënë gjatë luftës italo-greke!
Vendimi/ Ja çfarë statusi i jep qeveria vendprehjes së ushtarëve të rënë gjatë luftës italo-greke!
Vendimi/ Ja çfarë statusi i jep qeveria vendprehjes së ushtarëve të rënë gjatë luftës italo-greke!
https://2.bp.blogspot.com/-43cxbwMsk4c/WjuOXnuiXZI/AAAAAAAAM3Q/Upc5Dw1gz-8o9hzS-RHHh_TD_GycTDiKACLcBGAs/s640/varr-696x402.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-43cxbwMsk4c/WjuOXnuiXZI/AAAAAAAAM3Q/Upc5Dw1gz-8o9hzS-RHHh_TD_GycTDiKACLcBGAs/s72-c/varr-696x402.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/vendimi-ja-cfare-statusi-i-jep-qeveria.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/vendimi-ja-cfare-statusi-i-jep-qeveria.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy