VIDEO/ Një dokumentar investigativ mbi mega-vjedhjen e Berishës me Rapiscan

Një investigim i bërë nga analisti Myddy Water ndaj kompanisë OSI, e cila njihet si Rapiscan dhe ka marrë koncesionin e kontrollit të kontenierëve në Shqipëri, zbulon se kompania ka korruptuar zyrtarët shqiptarë në marrjen e koncesionit, në një shifër që mund të shkojë në 120 milionë dollarë.

Duke qene se shume pak zyrtare kompanish bëhen përgjegjës per shkelje të shumta që bëjnë, Muddy Water ka vendosur te perdore market-based prosecution (ndjekje e orientuar në tregje), që do të thotë, te zbulojë skandalet e kompanive për t’i shkaktuar humbje, si e vetmja mundësi shpagimi e mbetur.

OSI systems është fuqizuar ndjeshëm pas ngjarjeve të 11 shtatorit 2001 në SHBA, duke rritur numrin e skanerave dhe duke ndërtuar të rinj.

Fitimet e tyre kanë arritur në 60% e te gjithe xhiros.

Në Shqipëri, kompania ka fituar koncesionin e skanimit të kontenierëve nga qeveria “Berisha”.

Sipas kontratës, Rapiscan vë në dispozicion pajisjet dhe personelin, ndërsa pala shqiptare merret me menaxhimin.

Në këtë rast, gazetari ka zgjedhur të bëjë krahasimin e çmimit korruptiv në kontratë, me çmimin real.

Dhe këtë e ilustron.

S2 Global me pronar Jonathan Flemming, bën kontratën e koncesionit me S2 Albania.

Kontrata ne Shqipëri është 250 milionë dollarë.

Shqipëria është vend shumë i korruptuar dhe dihej botërisht nga publiku që kjo kontrate ishte përfituar në mënyrë korruptive.

Një anetar i parlamentit (Erjon Braçe), doli publikisht në TV duke e akuzuar, dhe mediat e kane quajtur si grabitjen e shekullit.

Disa muaj pas marrjes së koncesionit, S2 Albania i transferon 49% te aksioneve tek ICMS, që zotërohet prej vetëm 1 individ, i cili eshte mjek.

Ky person është raportuar në shtyp që është shume prane qeveritareve shqiptarë.

Edhe pse koncesioni i S2 vleresohej 250 milionë dollarë, u shit per 500 lekë- 4.15 USD.

NUK KA asnje lloj shansi që ky transaksion ne ato rrethana, te jete i justifikueshem, thotë gazetari, dhe më pas shpjegon edhe pasqyrat financiare, të cilat nuk reflektojne që Rapiscan zoteron vetem gjysmen e kompanise.(TemA)

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: VIDEO/ Një dokumentar investigativ mbi mega-vjedhjen e Berishës me Rapiscan
VIDEO/ Një dokumentar investigativ mbi mega-vjedhjen e Berishës me Rapiscan
VIDEO/ Një dokumentar investigativ mbi mega-vjedhjen e Berishës me Rapiscan
https://4.bp.blogspot.com/-HICzTiI_k8s/Wi60HeJR35I/AAAAAAAAMNI/UefDD2f1TPgVN4U456tb1AJBlBHn98qlACLcBGAs/s640/s2alb-960x433.png
https://4.bp.blogspot.com/-HICzTiI_k8s/Wi60HeJR35I/AAAAAAAAMNI/UefDD2f1TPgVN4U456tb1AJBlBHn98qlACLcBGAs/s72-c/s2alb-960x433.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/video-nje-dokumentar-investigativ-mbi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/video-nje-dokumentar-investigativ-mbi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy