Vuçiç: Për aq sa ekziston Serbia, Trepçën askush nuk guxon ta marrë

Pjesa serbe e minierës dhe kompleksit metalurgjik të Trepçës ka shënuar dje 90-vjetorin e themelimit, njofton Tanjug.

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka bërë me dije se Serbia do të vazhdojë luftën ‘pa kompromise’ për këtë ndërmarrje.

“Kur një ndërmarrje është ndërtuar para 90 vitesh, siç është rasti me Trepçën, kjo ndërmarrje nuk është vetëm një entitet biznesor, por është pjesë e trashëgimisë familjare dhe kombëtare, pjesë e traditës”, ka shkruar Vuçiç në letrën drejtuar punëtorëve të kësaj ndërmarrje, duke i përkujtuar traditën e serbëve në minierat e Kosovës, përcjell Konica.al.

Në letrën, që u lexua në një ceremoni në qytezën e Zveçanit në veri të Kosovës, presidenti serb ka nënvizuar se Trepça ka dëshmuar përplasje të mëdha historike dhe ndërrime rendesh sociale e sistemesh politike, por iu ka mbijetuar ‘të gjitha tundimeve dhe sprovave’.

“Serbia do të vazhdojë luftën e pakompromis për të drejtën tuaj për të menaxhuar atë që stërgjyshërisht krijuan para jush, që iu takon juve, dhe për aq sa ekziston Serbia, askush nuk do të mund ta grabisë Trepçën prej jush”, ka shkruar Vuçiç.

Ai ka shtuar se punëtorët do të jetojnë për të parë traditën e minierave në këtë kompleks të vazhdohet nga brezat e rinj të minatorëve serbë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Vuçiç: Për aq sa ekziston Serbia, Trepçën askush nuk guxon ta marrë
Vuçiç: Për aq sa ekziston Serbia, Trepçën askush nuk guxon ta marrë
Vuçiç: Për aq sa ekziston Serbia, Trepçën askush nuk guxon ta marrë
https://1.bp.blogspot.com/-4OXdS7T-KUY/Wiqj7u_jtVI/AAAAAAAAMAY/rLQM-W8JrcQp1ijN9QrvX_apFvENRUmeQCLcBGAs/s640/trep.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-4OXdS7T-KUY/Wiqj7u_jtVI/AAAAAAAAMAY/rLQM-W8JrcQp1ijN9QrvX_apFvENRUmeQCLcBGAs/s72-c/trep.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/vucic-per-aq-sa-ekziston-serbia-trepcen.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/vucic-per-aq-sa-ekziston-serbia-trepcen.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy