Wesslau: Spanja ta njohë Kosovën, nëse don ta mbajë Kataloninë

Drejtori i Qendrës për Ballkanin Perëndimor, Rusinë, Turqinë dhe Evropën Lindore, Fredrik Wesslau vlerëson se Spanja duhet ta njohë Kosovën nëse dëshiron ta ruajë Kataloninë.

Në një intervistë për gazetën serbe “Politika”, Wesslau është përgjigjur negativisht në konstatimin e gazetares se “ me të vërtetë do të ishte hipokrite nga ana e Madridit nëse e lufton separatizmin në Spanjë, kurse e mbështet diku tjetër”, përcjell Telegrafi.

“Nuk do të ishte ashtu, sepse Katalonia dhe Kosova janë dy raste krejtësisht të ndryshme. Spanja po dështon për të bërë një ndryshim thelbësor në mes tyre dhe po tregon se nuk është në gjendje të bëjë dallimin midis kërkesave legjitime për vetëqeverisje nga ajo për separatizëm. Me këtë paqëllimshëm sinjalizon se Katalonia mund të ketë arsye për të kërkuar pavarësinë”, tha Weslau.

Ai tha se “Kosova ka qenë një luftë, dhe Kosovën e kanë njohur mbi 100 shtete, prandaj nuk ka kurrëfarë logjike që Madridi vazhdimisht i fut Kosovën dhe Kataloninë në nja thes, duke dërguar një mesazh, pa vetëdisjëshëm, se edhe Barcelona do të ketë të drejtë për t’u shkëputur “.


“Prandaj mendoj se vendimi racional për Spanjën do të ishte ta njoh Kosovën kurse separatistëve katalonas t’ua bëjë me dije se nuk kanë të drejtë sikurse shqiptarët e Kosovës të kërkojnë shtet sepse situata në Kataloni është krejtësisht e ndryshme, dhe se Madrid ka të drejtë të vazhdojë të qeverisë atje” , tha Wesslau .

Ai gjithashtu thotë se Qeveria serbe nuk ka asnjë iluzion se do ta kthejë Kosovën, por dëshiron ta “përdorë atë për të marrë më shumë në negociata me Bashkimin Evropian./e.e

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Wesslau: Spanja ta njohë Kosovën, nëse don ta mbajë Kataloninë
Wesslau: Spanja ta njohë Kosovën, nëse don ta mbajë Kataloninë
https://4.bp.blogspot.com/-9nO_q-sSh-g/Wjcl48-1oMI/AAAAAAAAMoY/YcfmfgLZxC8cLtvZnsB7gLQQnBfaT51QQCLcBGAs/s640/kosova-3.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-9nO_q-sSh-g/Wjcl48-1oMI/AAAAAAAAMoY/YcfmfgLZxC8cLtvZnsB7gLQQnBfaT51QQCLcBGAs/s72-c/kosova-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/wesslau-spanja-ta-njohe-kosoven-nese.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/wesslau-spanja-ta-njohe-kosoven-nese.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy