Zbardhet progres raporti, Shqipëria afër hapjes së negociatave me BE-në

Dy muaj përpara publikimit, është zbardhur progres raporti i Bashkimit Europian për Shqipërinë. Ndërsa vëren shanset që ka vendi ynë për hapjen e negociatave, sërish në qendër të vëmendjes janë pesë prioritetet, ku theksi vihet tek nevoja për të luftuar korrupsionin, veçanërisht në nivelet e larta të politikës dhe zbatimi i ligjeve të Reformës në Drejtësi.

Kur kanë mbetur vetëm dy muaj nga publikimi i strategjisë së zgjerimit nga Komisioni Evropian, zbulohen progres raportet për shtetet e Ballkanit Perëndimor.

Në progres raportin e publikuar nga organizatat e rrjetit të studimeve evropiane, thuhet se vitin e ardhshëm Shqipëria mund të ketë një mundësi të mirë për të hapur negociatat me BE-në. Përpara se kjo të ndodhë, Shqipëria duhet të jetë në gjendje të zbatojë me sukses reformën në gjyqësor, veçanërisht ri-vlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve. Përveç kësaj, vendi duhet të tregojë një rekord të qëndrueshëm në luftën kundër korrupsionit, në mënyrë të veçantë në nivele të larta të politikës.

Progresi në pesë prioritetet e përcaktuara nga Brukseli, përkatësisht: reforma e administratës publike, forcimi të gjyqësorit, luftës kundër korrupsionit, luftës kundër krimit të organizuar dhe mbrojtjes e të drejtave të njeriut, mbetet i njëjtë. Nevojiten përpjekje shtesë për të përmirësuar procedurat e rekrutimit të nëpunësve civilë, transparencën me publikun në vendimmarrje dhe menaxhimin e financave publike. Kërkohen më shumë përpjekje, veçanërisht në luftën kundër korrupsionit, krimit të organizuar dhe kontrabandës së drogës. Edhe reforma zgjedhore konsiderohet e dështuar pasi nuk është zbatuar asnjë nga rekomandimet të OSBE/ODIHR.

Ligji i verifikimit synon pastrimin e sistemit të drejtësisë nëpërmjet një ekzaminimi të hollësishëm të aseteve, profesionalizmit dhe lidhjeve të mundshme me krimin e organizuar të të gjithëve gjyqtarëve, prokurorëve dhe kandidatëve për poste në sistemin e ri gjyqësor. Prokuroria Speciale Kundër Korrupsionit (SPAK) synon të hetojë dhe gjykojë korrupsionin dhe veprat penale të krimit të organizuar nga zyrtarët e lartë, duke përfshirë udhëheqësit politikë.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbardhet progres raporti, Shqipëria afër hapjes së negociatave me BE-në
Zbardhet progres raporti, Shqipëria afër hapjes së negociatave me BE-në
https://3.bp.blogspot.com/-jF1x4kIusrc/WkYsBECVtzI/AAAAAAAANbA/DvD4kgtbkmAuWLFRsGv8fshsX4auLrefQCLcBGAs/s640/rama-mogherini-3.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-jF1x4kIusrc/WkYsBECVtzI/AAAAAAAANbA/DvD4kgtbkmAuWLFRsGv8fshsX4auLrefQCLcBGAs/s72-c/rama-mogherini-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/zbardhet-progres-raporti-shqiperia-afer.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/zbardhet-progres-raporti-shqiperia-afer.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy