Zbulohet në arkivat gjermane flamuri që kërkonte për shqipërinë Esad Pashë Toptanit

Zbulohet flamuri që Esad Pashë Toptani propozoi të kishte shteti shqiptar në vitin 1915.

Kjo u bë publike gjatë emisionit “Debat në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku.

Zbulimin e ka bërë të mundur studiuesi dhe historiani i njohur Marenglen Kasmi duke punuar në arkivat gjermane.

Flamuri nuk ka asnjë lidhje me atë që ngriti Ismail Qemali në 28 nënror 1912, por më shumë ngjan me flamurin turk të cilit i mungon vetën gjysmë hëna.

Flamuri që Esad Pasha propozi ishte me një fushë të kuqe dhe një yll të bardhë me pesë cepa.

“Isha duke kërkuar dokumente në arkivin e ministrisë së Jashtme të Gjermanisë të periudhës së Wilhelm von Wiedit.

Befas pashë një zarf në të cilin ishin brenda një letër që Esad Pashë Totpani ia dërgonte në frëngjisht ministrit të Gjermanisë në Durrës ku i kërkonte qeverisë gjermane të njihte këtë flamur si flamurin zyrtar të Shqipërisë.

U befasova nga kjo kërkesë dhe nga ky variant.

Letra ishte palosur në katërsh dhe brenda ishte edhe flamuri në beze të kuqe”, tha studiuesi Kasmi”.

Esad Pashë Toptani ka qenë dy herë kryeministër në shtetin shqiptar.

Ai u vra në ditëlindjen e tij, më 13 qershor 19120 në Paris nga Avni Rustemi.

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zbulohet në arkivat gjermane flamuri që kërkonte për shqipërinë Esad Pashë Toptanit
Zbulohet në arkivat gjermane flamuri që kërkonte për shqipërinë Esad Pashë Toptanit
Zbulohet në arkivat gjermane flamuri që kërkonte për shqipërinë Esad Pashë Toptanit
https://2.bp.blogspot.com/-emjj9UXX_q0/WibE8YrSWWI/AAAAAAAALv0/fLewQFvHkeo2BVOKHLNuREqkXZGxC_SjgCLcBGAs/s640/flamur-5.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-emjj9UXX_q0/WibE8YrSWWI/AAAAAAAALv0/fLewQFvHkeo2BVOKHLNuREqkXZGxC_SjgCLcBGAs/s72-c/flamur-5.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/zbulohet-ne-arkivat-gjermane-flamuri-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/zbulohet-ne-arkivat-gjermane-flamuri-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy