Zyrtare/ Brendi më i madh i hoteleve Sheraton braktis Shqipërinë

Një nga brendet më të mëdhenj të hoteleve në botë ka braktisuar Shqipërinë.

Rrjeti i hoteleve “Sheraton”, tashmë zyrtarisht është larguar nga vendi ynë.

Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve & Agjencive Turistike (ATOA) në një deklaratë për shtyp, ka thënë se kjo ishte “dhurata” më e keqe që i bëhet turizmit shqiptar në këtë fundvit festas dhe se është një nga lajmet më negative të gjithë historisë së 20 viteve të fundit të hotelerisë dhe turizmit tonë, dhe vjen në një kohë që paradoksalisht qeveria sapo mori masat e saj për të stimuluar pikërisht hotelet e kësaj kategorie, pra të rangut të Sheratonit.

Zgjohu Shqiptar kishte paralajmëruar më herët, se një nga markat dhe kompanitë më prestigjoze në fushën e hotelerisë në botë, siç ishte “Sheraton”, dhe që për 14 vite zgjodhi të operonte dhe në Shqipëri, do të largohej përfundimisht.

Për të rritur investimet në vend nuk është e nevojshme vetëm lidhja në letër e kontratave por edhe disiplina financiare, gjë që duket se mungon.

Qeveria trumbeton dhe apelon për ardhjen e investiorëve të huaj në Shqipëri, por një rast i tillë tregon se masat për të stimuluar bizneset e nivelit “Sheraton” janë minimale, për të mos thënë inekzistente.

Sipas ATOA –s, e gjithë falja fiskale nuk mjaftoi për ta mbajtur Sheratonin këtu, gjë që konfirmon shqetësimin, se falja fiskale mund të jetë mundi më i vogël i qeverisë për të tërhequr hotelet brand, por nuk mjafton aspak nëse nuk garantohen shumë elementë të tjerë.

Realiteti është se brendi më i madh i hoteleve Sheraton e la tashmë Shqipërinë, ndërkohë deklaratatat e qeverisë apo Kryeministrit, për favorizimin e investitorëve të huaj kanë mbetur vëtem në letër./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Zyrtare/ Brendi më i madh i hoteleve Sheraton braktis Shqipërinë
Zyrtare/ Brendi më i madh i hoteleve Sheraton braktis Shqipërinë
https://3.bp.blogspot.com/-pFzJUqL0h1k/WkiyAoDn66I/AAAAAAAANlU/KEsfa8c3xNwFON24ewCS-1VYzcA9toRUQCLcBGAs/s640/shreaton-3.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-pFzJUqL0h1k/WkiyAoDn66I/AAAAAAAANlU/KEsfa8c3xNwFON24ewCS-1VYzcA9toRUQCLcBGAs/s72-c/shreaton-3.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/zyrtare-brendi-me-i-madh-i-hoteleve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2017/12/zyrtare-brendi-me-i-madh-i-hoteleve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy