550 rrënjë ulliri për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut (VIDEO)

Në 550-vjetorin e ndarjes nga jeta të Heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, 550 rrënjë ulliri u mbollën rreth Kalasë së Petrelës. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u shoqërua në këtë ditë nga përfaqësues të komunitetit arbëresh të ardhur nga Italia.

“Në një moment kur ne shqiptarët e kemi zakon që të devijojmë, të humbasim fokusin, të përçahemi, të pengojmë njëri-tjetrin, Skënderbeu është ndoshta e vetmja figurë që na unifikon të gjithëve dhe për të cilin nuk kemi debat. Ndaj jam shumë i lumtur sot, që të gjithë vëllezërit tanë arbëreshë nga jugu i Italisë na u bashkuan, jo vetëm për të përkujtuar vitin e Skënderbeut, por edhe për disa simbolika shumë të forta”, tha Veliaj.

Në të njëjtën kohë, Veliaj ftoi edhe njëherë qytetarët e Tiranës që t’i bashkohen nismës për gjelbërimin e kryeqytetit.

“Skënderbeu ishte vet i pasionuar pas ullinjve dhe fakti që inkurajonte çdo çift të dashuruarish të mbillte një rrënjë ulliri do të thotë se, pavarësisht se në ato mote kishte luftë, dashuria ndaj atdheut nuk tregohej vetëm me shpatë, por tregohej edhe me dashurinë për atë copë të atdheut, që secili kishte në administrim, qoftë në Kalanë e Petrelës, atë të Krujës, apo kudo tjetër ku ishin shqiptarët”, u shpreh më tej Veliaj.

Nëse do të ecim me këto ritme, theksoi më tej kryebashkiaku, padyshim që viti që kemi nisur do të jetë më i gjelbër, duke kujtuar se synimi është për mbjelljen e 100 mijë pemëve të reja deri më 21 mars, Ditën Botërore të Pyjeve.

“Jemi në mbi 75 mijë pemë vetëm në këtë sezon mbjelljeje. Nëse do të vazhdojmë me këtë frymë, me kompanitë, me vullnetarët, me dashamirës, me patriotë, me qytetarë të mirë, do të kemi vitin më të gjelbër që ka parë Tirana”, deklaroi Erion Veliaj./TCh/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 550 rrënjë ulliri për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut (VIDEO)
550 rrënjë ulliri për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut (VIDEO)
550 rrënjë ulliri për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut
https://4.bp.blogspot.com/-806sEQOLvSg/Wl_HtjxzI8I/AAAAAAAAPR4/NmqHZlsfDwMMljDS-eMdoyEWYoQw2RCOQCLcBGAs/s640/Kryebashkiaku-Veliaj-dhe-arbereshet-gjate-aksionit-per-mbjelljen-e-550-rrenjeve-ullinj-ne-Petrele-1-640x427.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-806sEQOLvSg/Wl_HtjxzI8I/AAAAAAAAPR4/NmqHZlsfDwMMljDS-eMdoyEWYoQw2RCOQCLcBGAs/s72-c/Kryebashkiaku-Veliaj-dhe-arbereshet-gjate-aksionit-per-mbjelljen-e-550-rrenjeve-ullinj-ne-Petrele-1-640x427.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/550-rrenje-ulliri-per-550-vjetorin-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/550-rrenje-ulliri-per-550-vjetorin-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy