72-vjetori i shpalljes së Republikës së Shqiperisë

Plot 72 vjet më parë, më 11 janar të vitit 1946, qeveria komuniste e Kryeministrit Enver Hoxha, me anë të një Asambleje Kushtetuese të përbërë nga 82 deputetë, të dalë nga zgjedhjet e 2 dhjetorit 1945, shpalli Shqipërinë Republikë.

11 janari ngelet si një datë ku humbi monarkia dhe u kthye në Republikë Parlamentare, por pavarësisht kësaj kjo datë nuk është festë zyrtare. Arsyeja sipas historianëve mbetet në pikëpyetje.

Sipas Dr. Kesiana Lekbellos, Shqipëria ka dy Republika, e para është ajo e 25 janarit 1925, e Ahmet Zogut, i cili dy vite më vonë u zgjodh President, e pas kësaj ai mohoi Republikën dhe shpalli Monarkinë.

Republika e dytë është ajo e 11 janarit 1946, që shënon rënien e Monarkisë, dhe njëkohësisht fillimin e instalimit të sistemit komunist, i cili do të kthehej në sistem diktatorial.

Dr. Lekbello shprehet se, “Republika e dytë e 11 janarit 1946 nuk lindi pa dëshirën e popullit, sepse populli jo vetëm zgjodhi delegatët për të marrë pjesë në Asamblenë Kushtetuese, përbërë nga 82 deputetë, të dalë nga zgjedhjet e 2 dhjetorit 1945.” Për këtë Lekbello shprehet se duhet të ishte festë e shënuar sepse është e votuar nga etërit tanë.

Sipas saj, “Duke festuar ditën e Republikës së 11 janarit 1946, Ne përkujtojmë idealin e një populli për të pasur të drejta të barabarta, kjo ditë ishte dhe mbetet festa e vërtetë, të cilën për opinione të dështuara, për fat të keq ne kemi mohuar dhe nuk festojmë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7934,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1773,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: 72-vjetori i shpalljes së Republikës së Shqiperisë
72-vjetori i shpalljes së Republikës së Shqiperisë
72-vjetori i shpalljes së Republikës
https://1.bp.blogspot.com/-OHiebD-j8e8/WliK3bvNb8I/AAAAAAAAOy8/W_mrLFPIYnILqONGHBhQFZQsqLTHuhd0gCLcBGAs/s640/Tirana-e1515683076706.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-OHiebD-j8e8/WliK3bvNb8I/AAAAAAAAOy8/W_mrLFPIYnILqONGHBhQFZQsqLTHuhd0gCLcBGAs/s72-c/Tirana-e1515683076706.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/72-vjetori-i-shpalljes-se-republikes-se.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/72-vjetori-i-shpalljes-se-republikes-se.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy