A është Longar një emër me prejardhje shqiptare?

I dashur lexues!

Longar quhej babai i mbretit të njohur Bato. Longari ishte sundimtari i parë dardan që njihet me emër. Jetoi në çerekun e fundit të shekullit III p.e.r. Sipas historisë gjatë sundimit të tij mbretëria e dardanëve u forcua shumë dhe u bëri ballë gjithë sulmeve të mbretërve bashkëkohës maqedonë: Demetrit II, Antigon Dozonit dhe Filipit V, që synonin të zgjeronin kufijtë veriorë të shtetit maqedon në viset dardane.

Luftën kundër maqedonëve e vazhdoi edhe i biri i Longarit, Batoja, i cili më 200 p.e.r. mori pjesë, bashkë me Pleuratin, në një koalicion antimaqedonas.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A është Longar një emër me prejardhje shqiptare?
A është Longar një emër me prejardhje shqiptare?
https://4.bp.blogspot.com/-w37_CJL6QqU/Wk_edtj1NsI/AAAAAAAAOLk/r09H8-OR7HERSeQog3ILCsd79D_BNboZgCLcBGAs/s640/Roman_Dardania_%2528detail%2529%252C_Droysens_Historical_Atlas%252C_1886.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-w37_CJL6QqU/Wk_edtj1NsI/AAAAAAAAOLk/r09H8-OR7HERSeQog3ILCsd79D_BNboZgCLcBGAs/s72-c/Roman_Dardania_%2528detail%2529%252C_Droysens_Historical_Atlas%252C_1886.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-eshte-longar-nje-emer-me-prejardhje.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-eshte-longar-nje-emer-me-prejardhje.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy