A është shqiptar emri Kliti dhe kush ishte ai?

I/E nderuar lexuese!

Patjetër që emri Kliti mund të konsiderohet shqiptar. Emrin Kliti e ka mbajtur mbreti ilir, i biri i Bardhylit. Përmendet nga burimet më 335 p.e.r. lidhur me përpjekjet për të shkëputur nga sovraniteti maqedon mbretërinë ilire të dobësuar pas vdekjes së Bardhylit më 357. Kliti zgjodhi vitin 335 si momentin më të përshtatshëm për organizmin e kryengritjes, meqë në këtë kohë pasardhësi i Filipit II, Aleksandri, ishte duke luftuar jashtë vendit me tribalët dhe me popullsi të tjera veriore.

Kliti u përkrah nga Glaukia dhe pushtoi qytetin e Pelionit, por nuk mundi t’ia arrijë qëllimit. Sipas historisë, Aleksandri me forca të shumta e rimori Pelionin dhe e shtrëngoi mbretin ilir të mërgohej te taulantët./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A është shqiptar emri Kliti dhe kush ishte ai?
A është shqiptar emri Kliti dhe kush ishte ai?
https://1.bp.blogspot.com/-unoyg02bCs8/Wk09NTtfcZI/AAAAAAAAN6M/LS2-tORLU3s75-MW8KHaewyPGmrIECyqQCLcBGAs/s640/1-89-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-unoyg02bCs8/Wk09NTtfcZI/AAAAAAAAN6M/LS2-tORLU3s75-MW8KHaewyPGmrIECyqQCLcBGAs/s72-c/1-89-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-eshte-shqiptar-emri-kliti-dhe-kush.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-eshte-shqiptar-emri-kliti-dhe-kush.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy