A ka patur fis “Abrët”?

I nderuar lexues!

Abrët kanë qenë një fis ilir që dikur ka jetuar në Shqipërinë e Mesme. Ata përmenden vetëm në shekullin VI para erës së re nga gjeografi Hekateu i Miltetit ndërmjet taulantëve në jug dhe helidonëve në veri. Ka disa teori mbi emrin e tyre. Ka mundësi që emri i tyre të lidhet me lumin Hebrus që përmendet në veri të Dyrrahut.

Është e mundur që të ketë lidhje edhe me rrënjën e emrit alb- dhe arb- që del më pas në emërtimin e banorëve të kësaj treve. Studime të tjera janë të nevojshme për të patur përfundime më të sakta mbi rrënjën e këtij emir./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A ka patur fis “Abrët”?
A ka patur fis “Abrët”?
A ka patur fis “Abrët”?
https://4.bp.blogspot.com/-OIDQWdGBCUM/WmJfNfDSRuI/AAAAAAAAPe4/FoEMThP4k6QnzznVTZ6g_ccCIIoxxyLhQCLcBGAs/s640/3-10-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-OIDQWdGBCUM/WmJfNfDSRuI/AAAAAAAAPe4/FoEMThP4k6QnzznVTZ6g_ccCIIoxxyLhQCLcBGAs/s72-c/3-10-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-ka-patur-fis-abret.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-ka-patur-fis-abret.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy