A ka patur vaksina shqiptare?

I nderuar lexues!

Një sasi e vogël vaksinash kundër tërbimit janë prodhuar në Shqipëri që në 1926. Në 1947 pranë Laboratorit Qendror të Prodhimeve dhe Kërkimeve Mikrobiologjike, sot Instituti i Higjienës filloi prodhimi i vaksinës kundër tifos së zorrëve dhe paratifos. Më 1950 u prodhua vaksina kundra etheve të Maltës, më 1954 vaksina kundra lijës etj.

Më pas, në vitin 1971 u prodhua edhe vaksina kundra fruthit. Sot në vend prodhohen rreth 22 lloje vaksinash dhe mbi 80 lloje serumesh diagnostikuese. Vaksinat janë mikroorganizma (baktere, viruse etj.) të dobësuar ose të ngordhur dhe helme mikrobesh të inaktivuara, që përgatiten dhe përdoren për parandalimin dhe në disa raste edhe për mjekimin e sëmundjeve që shkaktohen po nga këta mikroorganizma.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A ka patur vaksina shqiptare?
A ka patur vaksina shqiptare?
https://2.bp.blogspot.com/-V171mzpQUIs/WmjyFUmGD6I/AAAAAAAAQHw/pO8-Dj58fL0WnGMzLmMy-AP8rCCmBr6jQCLcBGAs/s640/vaksina-480x263_1508161206-3535757.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-V171mzpQUIs/WmjyFUmGD6I/AAAAAAAAQHw/pO8-Dj58fL0WnGMzLmMy-AP8rCCmBr6jQCLcBGAs/s72-c/vaksina-480x263_1508161206-3535757.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-ka-patur-vaksina-shqiptare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-ka-patur-vaksina-shqiptare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy