A ndjeu keqardhje Papa Piu II për vdekjen e Skënderbeut… ja çfarë i shkruante Dukës Philipe-le-Bon!

Vdekja e Skënderbeut në janar të 1468 bëri një bujë të madhe në arenën ndërkombëtare të Europës. E rropatur dhe e zhytur me konfikte të brendshme ajo e ktheu vëmendjen për herë të fundit në trojet e Arbërit, pikërisht në kohë zie për popullin arbëror, që kishte humbur një lider të madh.

Kur Skënderbeu vdiq Melhet “Fatihu” II mendohet të ketë thënë “Mjerë Europa që i ranë shpata dhe mburoja”. Por pavarësisht ekzaltimit të armikut, reagimi më i thellë shfaqet prej papës Piu II.

Ky i fundit, pas vdekjes së Skënderbeut dhe hutimit të madh popullor të emigracionit të madh, i kishte shkruar atë kohë dukës së Bourgogne-s, Philippe-le-Bon:

“Qytetet që deri tani i kishin rezistuar furisë së turqve, më së fundi ka rënë. Gjithë njerëzit që banojnë në brigjet e Adriatikut, po dridhen nga rreziku i afërt. Ngado shihet veç tmerr; zi robëri dhe vdekje. Me lot në sy mund të shohësh anijet që nisen nga brigjet shqiptare me refugjatë drejt porteve të Italisë, ato familje të mjera, janë ulur në brigjet e detit, duke zgjatur duart drejt qiellit dhe duke mbushur atmosferën me vajet e tyre në një gjuhë që nuk e kemi dëgjuar.”/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A ndjeu keqardhje Papa Piu II për vdekjen e Skënderbeut… ja çfarë i shkruante Dukës Philipe-le-Bon!
A ndjeu keqardhje Papa Piu II për vdekjen e Skënderbeut… ja çfarë i shkruante Dukës Philipe-le-Bon!
A ndjeu keqardhje Papa Piu II për vdekjen e Skënderbeut… ja çfarë i shkruante Dukës Philipe-le-Bon!
https://3.bp.blogspot.com/-pgjfn1fmeNc/Wmino7czZ-I/AAAAAAAAQEQ/0Wq8dkgXJsEfA4k3tvMwDKcrEzW5T1poQCLcBGAs/s640/pope-696x1052.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-pgjfn1fmeNc/Wmino7czZ-I/AAAAAAAAQEQ/0Wq8dkgXJsEfA4k3tvMwDKcrEzW5T1poQCLcBGAs/s72-c/pope-696x1052.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-ndjeu-keqardhje-papa-piu-ii-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-ndjeu-keqardhje-papa-piu-ii-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy