A rrezikon vendi të dalë nga normaliteti? Rama: Shqetësuese është... (VIDEO)

Protestat janë sa normale për një opozitë, aq edhe problematike kur kthehen në qëllim në vetvete dhe jo instrument opozitar për të cuar përpara një axhendë sensibilizimi

nga këndvështrimi im, problemi s’janë protestat por qasja e kësaj opozite e kësaj tufe pa kokë, pa drejtim pa strategji, përvec një dëshpërimi të shprehur në formën e një mllefi ekstrem në raport me objektivin historik të hapjes së negociatave dhe reformën në drejtësi. Ca mesazhi con kjo opozitë ne BE duke proptestuar për zgjedhjen e prokurores së përgjithshme që është bërë me opinionin profesional të misionit të drejtësisë së BE , pra në Bruksel mendojnë se është bërë zgjedhja e duhur, po kjo opozitë që del ca bën akuzon Brukselin?. U thotë që jeni të korruptuar apo viktimë e të korruptuarve? Në këtë sens rrezikon të krijojë shqetësim dhe të cojë sms që këtu kemi të bëjmë me një kopësht kalamajsh dhe s’kemi një shtet që është gati të ulet në tavolinë.

A do kthehet e dhunshme protesta?

Keto nuk jane pyetje per mua.

“Tjetër në publik dhe tjetër në tavolinë”, Rama sulmon LSI: Kur ishim në koalicion…

Per kryeministrin Edi Rama, shqetesuese protesta e thirrur nga opozita eshte lidhur me cfare mesazhi i con BE ne keto muaj te rendesishem per hapjen e negociatave.

A rrezikon të dalë vendi jashte normalitetit si nje vit me pare?

Kryeministri Edi Rama ka folur sot per ate qe ai e quan procesin e modernizimit te administrates shteterore dhe ka dhene edhe pergjigje per shkarkimet e atyre drejtoreve qe nuk jane me PS.

Sa i perket reformes ne drejtesi, Rama nga studio e “Tonight” e gazetares Ilva Tare, tha se tani LSI ka dale hapur kunder saj, teksa kur ka qene ne koalicion me PS, u shpreh se: “Ka hedhur gurin me qetësi dhe ka fshehur dorën me dashuri. Ka qenë vazhdimisht një qenie e dyzuar, tjetër në publik dhe tjetër në tavolinë”.

Lidhur me shembjen e pallatit ne Vlore, Rama tha se nuk eshte penduar: “Do ta bëja 1 mijë herë po të kthehesha një mijë herë”.

A do i kërkonit LSI te ulet ne vendet e PS?

Ne s’do i kërkojmë askujt asgjë, përvecse do bëjmë apelin që reforma në drejtësi s’është për PS, por aq më pak është për qeverinë sikundër procesi i hapjes së negociatave.

Të gjithë duhet të bëjnë detyrën e tyre, se ata që janë në parlament s’kanë madnat për të bllokuar reformën në drejtësi, nëse mandatin e përdorin për të krijuar skandale që cënojnë rëndë imazhin e Shqipërisë si ai imazh i parlamentit për të bllokuar zgjedhjen e prokurores mori dhenë kudo, sigurisht që ky është turp dhe turpi i mbetet atyre që e kanë por kostoja i mbetet Shqipërisë.

Si është ta përdorni vetëm timonin

Një barrë më e rëndë përgjegjësi e sfidë më e madhe se nuk ka kujt ti lësh fajin ashtu sikundër edhe nuk ka psikologjikisht një lloj pajtimi të brendshëmn me faktin që disa gjëra nuk bëhet se politikisht e kemi të pamundur se jemi në koalicion.

A ju ka bërë më arbitrar?

Mua personalisht, më ka bërë shumë modest, më të vetëdijshëm për barrën dhe më të urtë përballë problematikave.

Ka deputetë të PS që janë të shqetësuar që s’e keni çuar tepsinë për skrap

Ka deptuetë të PS që e kanë më të vështirë se sa të tjerë të kuptojnë që ky s’është proces përzënie i disave por modernizimi ku duhet bërë reforma e pastaj ti gjejmë punës njeriun, ndaj kemi bërë një reformë për gjithë sistemin e drejtimit në ministri,

cështja e burimeve njerëzore s’është e partisë, është e qeverise.

Zoti Ndreu ka bere nje status por ka edhe të tjerë që mund ti dini ju

Janë nën presinonin se njerëzit e partisë në rrethe të ngushta që kanë dhënë kontribute kërkojnë të gjejnë akses për tu punësuar në shtet por unë s’mund të harroj dhe është puna ime dhe e deputetëve t’ja kujtojmë njëri -tjetrit deri në bazë se kemi marrë një mandat për të modernizuaradministraten.

Nësë një drejtor që i përket LSI..

S’ka pikën e rëndësisë partia e drejtorit, ka rëndësi drejtimi i institucionit, përmbushja e kritereve dhe rezultatet e institucionit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A rrezikon vendi të dalë nga normaliteti? Rama: Shqetësuese është... (VIDEO)
A rrezikon vendi të dalë nga normaliteti? Rama: Shqetësuese është... (VIDEO)
A rrezikon vendi të dalë nga normaliteti? Rama: Shqetësuese është...
https://3.bp.blogspot.com/-Yg6s9co9beI/Wl2a53zKwkI/AAAAAAAAPGU/BAH0byYP9Rw25QDRcQMvthOiRStOFmtuQCLcBGAs/s640/edi-rama-ne-ora.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Yg6s9co9beI/Wl2a53zKwkI/AAAAAAAAPGU/BAH0byYP9Rw25QDRcQMvthOiRStOFmtuQCLcBGAs/s72-c/edi-rama-ne-ora.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-rrezikon-vendi-te-dale-nga.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-rrezikon-vendi-te-dale-nga.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy