A u tradhtua Adem Jashari nga komandantët?

Disa herë u fol për tradhtinë që i ishte bërë komandantit Adem Jashari në momentin kur kishte më së shumti nevojë për ndihmë, kur ishte rrethuar nga forcat serbe.

U fajësuan njerëz të ndryshëm për tradhtinë ndaj komandantit, megjithatë askush nuk e mori përsipër përgjegjësinë për atë që ndodhi në Prekaz 20 vite më parë.

Miku i tij i ngushtë, Skender Zogaj që e kishte njohur nga afër komandantin legjendar, Adem Jashari flet për këtë tradhti që i ishte bërë atij në momentet e ballafaqimit me kriminelët serbë.

Foto e realizuar në Rinas, një takim në mes Presidentit Ibrahim Rugova dhe komandantit Adem Jashari. Pjesëmarrës ishte edhe Skender Zogaj. Zogaj thotë se veprimtaria luftarake e Adem Jasharit ka qenë tepër e veçantë për faktin se çështjes së rrezistencës kundër okupatorit serb iu ka rrekur me përqëndrim dhe vendosmëri të jashtëzakonshme të bazuar në forcat e veta për vetmbrojtjen e pragut të shtëpisë, si hap themellor i strategjisë drejtë organizimit të rrezistencës së plotë gjithëpopullore.

“Mirëpo, siç dihet, kjo nuk ndodhi për shkak të një varg dobësish që shfaqen më frontin luftarat, që nuk arriti të unifikohet dhe kjo e dëmtoi shumë luftën çlirimtare! Ndonëse saktësisht nuk janë të njohura përpjekjet bashkëpunuese të Adem Jasharit me grupet e ndryshme luftarake, një gjë është mirë e njohur, se në çastet e duhura të ballafaqimit të familjes Jashari me forcat serbe, mungoi ndihma e duhur e grupeve të armatosura të rrethinës dhe Adem Jashari luftoi familjarisht me ushtrime serbe deri ne frymën e fundit”, thekson Zogaj.

Ai thotë se ka pasur një shmangie ndaj luftës që u zhvillua atë ditë në Prekaz dhe komandantët që atë ditë nuk ndërmorrën asgjë për t’i dalë në krahë duhet të turpërohen kur përmendin emrin e komandantit Adem Jashari sot.

“Nuk mund të them se ka pasur tradhëti, por ka pasur shmangie nga nga lufta konkrete që është zhvilluar në Prekaz dhe, komandantëve që atë ditë nuk kanë ndermarrë asgjë për t’i dalur krah, u përket një hije e fortë e turpit dhe kur ta përmendin emrin e Adem Jasharit duhet të skuqen! Ka të atillë komandantë që i janë gëzuar vdekjes së Adem Jasharit, duke e konsideruar ushtar të Ibrahim Rugovës! Disa nga të këtillët tash flasin me “pikëllim” kur vendosin lule te varret në Prekaz”, thotë Zogaj/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9263,Camëri,117,Editorial,2031,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2688,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: A u tradhtua Adem Jashari nga komandantët?
A u tradhtua Adem Jashari nga komandantët?
https://2.bp.blogspot.com/-itEh7UgfA2o/WmdmBVxobiI/AAAAAAAAP-g/t4SBLn_thiUnwVTbxYVIdYI3P2faG1ZzwCLcBGAs/s640/auto_photo-41516613935.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-itEh7UgfA2o/WmdmBVxobiI/AAAAAAAAP-g/t4SBLn_thiUnwVTbxYVIdYI3P2faG1ZzwCLcBGAs/s72-c/auto_photo-41516613935.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-u-tradhtua-adem-jashari-nga_23.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/a-u-tradhtua-adem-jashari-nga_23.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy