Anijet shqiptare që shkatërruan flotën osmane në Lepanto, beteja më e famshme në det

Anijet shqiptare që shkatërruan flotën osmane në Lepanto, beteja më e famshme në det…

Shkruan: Xherardo Nikjari

Beteja e 7 Tetorit 1571(Lepanto më 1571: Beteja më e madhe detare e Rilindjes) midis aleancës së krishterë kundër ushtrisë së sulltan Selimit të Dytë. Aleanca e krishterë përbëhëj nga: Shtetet papale, Spanja, Venediku, Malta dhe Austria.

Qartë dallohet shqiponja e zezë, simbol i flamurit kombëtar të shqiptarëve. Nga shqiptarët morën pjesë Petro Bua, Kristofos Kontokali, Gjeorgjio Kokkini, Antonio Kutuballi, Marin Syguri, etj. Këta shqiptarë bënin pjesë në flotën venedikase të drejtuar nga admiral Barbarigo.

Shumë shqiptarë në ushtrinë venedikase ishin me origjinë arbëreshe dhe reputacioni i tyre ushtarak ishte i konsiderushëm. Disa dekada më parë një nga këta shqiptarë, Mërkur Bua kishte drejtuar si komandant ushtrinë e Venedikut në shumë beteja evropiane.

Për fatin e keq histografia greke na i paraqesin si grek këta kapedan arbër, por në të vërtetë e gjithë bota shkruan se ishin shqiptar.

Petro Bua (pinjoll i familjes Bua) është i treti që mban këtë emër të trashëguar.

Kësaj beteje poeti arbëror Manoli Blesi shkruan një poemë më 1571 në gjuhën italiane me mbi 41 strofa, por deri më sot nuk është gjetur e tëra, përveç strofave të botuara në librin e Kostandin Birit dhe Aristidh Kolës.

O të varfër Luftëtarë…

si do t’ia bëjmë nga këtu dhe mot

të shkojmë me këmbë gjer në Qipro

të luftojmë tok

O të varfër Luftëtarë

4

Ku është tani Kelmendi madhështor

Kapedan i Ushtrisë

dhe ai i Gërbeshi burrëror

që i bëri turqit me u dridhë

bashkë me Gjinin e Frasqisë

Mbushur shpirt e fshehtësi…

5

Ku është Shtini dhe Kanaqi,

Meksi, Lopësi dhe Barbati

me Andruço mustaqelliun,

Petro Bua dhe Stamatë

që së bashku porsi Maçok

shkonin të gjithë në grackë;

O të varfër Luftëtarë…

41

Dhe hymë në dimër

do të rikthehemi në verë

me këtë shoqëri kaq të mirë

të Kalorësve dhe të Qitësve

trima dhe luftëtarë të zotë

siç bënin dhe me të vjetrit tanë

O të varfër Luftëtarë…../ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Anijet shqiptare që shkatërruan flotën osmane në Lepanto, beteja më e famshme në det
Anijet shqiptare që shkatërruan flotën osmane në Lepanto, beteja më e famshme në det
https://3.bp.blogspot.com/-FnP4RgiEDBY/WlJQJV2wHWI/AAAAAAAAOWs/sldDKoU4lCUj3HAHq-Kt0MThH_hvs_m5gCLcBGAs/s640/ds-640x291-640x291.png
https://3.bp.blogspot.com/-FnP4RgiEDBY/WlJQJV2wHWI/AAAAAAAAOWs/sldDKoU4lCUj3HAHq-Kt0MThH_hvs_m5gCLcBGAs/s72-c/ds-640x291-640x291.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/anijet-shqiptare-qe-shkaterruan-floten_7.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/anijet-shqiptare-qe-shkaterruan-floten_7.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy