BE kusht për Kosovën dhe Serbinë: keni 1 vit kohë të arrini marrëveshje ose…

Normalizimi i plotë i marrëdhënieve mes Serbisë dhe Kosovës, është urgjente dhe thelbësore në perspektivën evropiane të dy vendeve, dhe kriter kryesor për integrimin e dy vendeve.

Kjo është bërë e ditur në projekt-dokumentin e Strategjisë së re për zgjerim të Bashkimit Evropian që do të paraqitet i plotë në muajin shkurt, shkruan Novosti i Beogradit.Në këtë raport përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini do të intensifikojë angazhimin e saj në negociatat ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në mënyrë që të arrihet normalizmi ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Deri në vitin 2019 Beogradi duhet të përmbushë kriteret që kanë të bëjnë me Kosovën”, bëhet e ditur në këtë raport. Veç kësaj, thuhet se Kosova dhe Serbia duhet të arrijnë marrëveshje gjithpërfshirëse, gjë e cila do të ndikonte në integrimin e dy shteteve.“Dy shtetet duhet të arrijnë normalizim gjithpërfshirës, që do të sjellë përparim të mëtejshëm në rrugën e integrimit evropian të Kosovës dhe Serbisë”, thotë raporti. Por, duke marë parasysh se temat që do të diskutohen ende janë të shumta dhe zvarritjet në ritmin e dialogut, atëherë një gjë e tillë duket vështirë e realizueshme.Deri më tani ende nuk ka ndonjë datë zyrtare se kur do të vazhdojë dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, që tashmë ka kaluar në nivel presidentësh./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: BE kusht për Kosovën dhe Serbinë: keni 1 vit kohë të arrini marrëveshje ose…
BE kusht për Kosovën dhe Serbinë: keni 1 vit kohë të arrini marrëveshje ose…
BE kusht për Kosovën dhe Serbinë: keni 1 vit kohë të arrini marrëveshje ose…
https://2.bp.blogspot.com/-rL_-xb1bTnc/WmtdOE4GQ8I/AAAAAAAAQXo/uhuoKHE_YB0pP1atv1K_ziCbz-HJOpzWACLcBGAs/s640/thaci-mogherini-vucic.png
https://2.bp.blogspot.com/-rL_-xb1bTnc/WmtdOE4GQ8I/AAAAAAAAQXo/uhuoKHE_YB0pP1atv1K_ziCbz-HJOpzWACLcBGAs/s72-c/thaci-mogherini-vucic.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/be-kusht-per-kosoven-dhe-serbine-keni-1.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/be-kusht-per-kosoven-dhe-serbine-keni-1.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy