Bushati niset per në Beograd pas thirrjeve të Ambasadorit serb për Kosovën dhe Preshevën

Një ditë para vizitës së ministrit tonë të Jashtëm Ditmir Bushati në Beograd, ambasadori serb në Tiranë, Miroljub Zariç deklaron se Kosova është pjesë e Serbisë. Nga Shkodra, diplomati tha se Beogradi nuk do ta njohe kurrë pavarësinë e Kosovës.

“Pozicioni i Serbisë është shumë i qartë, për ne Kosova dhe Metohija është pjesë e territorit të Serbisë dhe nuk ka mundësi dhe asnjë mundësi për njohjen e pavarësisë së Kosovës. Kosova dhe Metohia kanë qenë Serbi, akoma janë dhe do të vazhdojnë të jenë. Për ne nuk është shtet i pavarur dhe nuk do të jetë”, tha Zariç.

Ambasadori Zarci u shpreh se Kosova nuk ndikon në marrëdhëniet mes Beogradit dhe Tiranës dhe se e ardhmja e Shqipërisë dhe Serbisë është në BE.

“Jo. Serbia ka orientim strategjik për anëtarësim në BE si Shqipëria. Serbia është shtet sovran, ka qeveri, kuvend dhe president dhe pozicioni jonë është shumë i qartë. Nuk komentojmë Shqipërinë me territor tjetër”, u shpreh Zariç.

Ambasadori i Serbisë ne Tirane vlerësoi miratimin e ligjit për minoritetet në vendin tonë, duke thëne se është nje hap pozitiv per te ardhmen e vendit.

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati do vizitojë sot Serbinë ku do të marrë pjesë në takimi e tretë trilateral mes Shqipërisë, Serbisë dhe Italisë.

Mësohet se Bushati do të takohet fillimisht me Presidentin Aleksandar Vuçiç, kryeministren Ana Brnabic dhe më pas me homologun serb e atë italian Ivica Dacic dhe Angelino Alfano, rreth orës 14:30.

Të tre ministrat do të dalin në një konferencë të përbashkët për media në orën 15:20./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7949,Camëri,108,Editorial,1705,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1284,Iliridë,251,Kosovë,2367,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1774,Reportazh,155,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,495,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Bushati niset per në Beograd pas thirrjeve të Ambasadorit serb për Kosovën dhe Preshevën
Bushati niset per në Beograd pas thirrjeve të Ambasadorit serb për Kosovën dhe Preshevën
https://1.bp.blogspot.com/-UcM3p00x5Jw/WlTRX-EEl7I/AAAAAAAAOgc/-bqRJ3Ke3bABDYdAH9pFeIPEA-pN56DrwCLcBGAs/s640/Ivica-640x433-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-UcM3p00x5Jw/WlTRX-EEl7I/AAAAAAAAOgc/-bqRJ3Ke3bABDYdAH9pFeIPEA-pN56DrwCLcBGAs/s72-c/Ivica-640x433-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/bushati-niset-per-ne-beograd-pas.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/bushati-niset-per-ne-beograd-pas.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy