Bushati rrëfen detajet e negociatave me Greqinë: Ja çfarë kemi arritur

Negociatat mes Shqipërisë dhe Greqisë me shumë mundësi pritet në përfundojnë brenda muajit Korrik. Ministri Ditmir Bushati duke folur për emisionin “Opinion” ka treguar detaje nga bisedimet e bëra me homologun e tij grek dhe se si do të zgjidhen disa nga çështjet që ekzistojnë prej vitesh mes dy vendeve tona. Përveç çështjes së kufirit detar që pritet të negociohet në vijim, Bushati ka renditur se për të gjitha çështjet e tjera, duke filluar nga ligji i luftës, ka përparime pozitive në mirëkuptimin mes palëve. Kështu ai së pari ka theksuar se ligji i luftës do të shfuqizohet me një dekret që do të nxirret nga presidenti grek dhe me të do të hiqen të gjitha sekuestrot e pronave të shqiptarëve në Shqipëri.

“Ne mendojmë që e gjithë paketa do finalizohet brenda 6 mujorit të parë të 2018.

Së dyti janë çështjet që kanë të bëjnë me çështjet praktike, siç është vula apostile. Më vjen mirë që brenda pranverës të hiqet rezerva për vulën apostile dhe qytetarët shqiptarët nuk do paguajnë kosto shtesë.

Është bërë dje raundi i fundit për të diskutuar mbi patentat dhe kjo do të finalizohet brenda pranverës.

Jemi duke diskutuar për çështjen e kontributeve të shqiptarëve që punojnë në Greqi. Nuk është çështje politike por ekonomike.

Janë çështjet që kanë të bëjnë me referencat shkollore që nuk është i përshtatshëm me standardet e BE-së.

Kemi diskutuar mbi çështjen e pakicës greke në Shqipëri.

Kemi diskutuar çështje me specifik historike që kanë të bëjnë me vendprehjen e ushtarëve grek që kanë rënë në Shqipëri”, tha Bushati. /ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Bushati rrëfen detajet e negociatave me Greqinë: Ja çfarë kemi arritur
Bushati rrëfen detajet e negociatave me Greqinë: Ja çfarë kemi arritur
https://1.bp.blogspot.com/-UDI_IaTWJQs/WnGchCml2ZI/AAAAAAAAQ4A/ZZdQkkvRpsksT369vb3Xy9m7rKLq8cXQgCLcBGAs/s640/640x480-Bushati-and-greek-minister--905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-UDI_IaTWJQs/WnGchCml2ZI/AAAAAAAAQ4A/ZZdQkkvRpsksT369vb3Xy9m7rKLq8cXQgCLcBGAs/s72-c/640x480-Bushati-and-greek-minister--905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/bushati-rrefen-detajet-e-negociatave-me.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/bushati-rrefen-detajet-e-negociatave-me.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy