Çamët nisin protestat, AFP: Grekët kishin dekada që kërkonin këtë marrëveshje

“Shoqata “Çameria”, ditën e sotme, ora 17:00 do të organizojë një protestë përpara Ministrisë së Jashtme në përkujtim të të rënëve përgjatë genocidit të shovinizmit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë. I pranishëm në protestë edhe kryetari i PDIU-së Shpëtim Idrizi,” thuhet në një njoftim.

Ndërkohë lajmi i nisjes së kërkimit për eshtrat e ushtarëve grekë është raportuar nga mediat më të mëdha në botë.

Agjencia AFP shkruan se ministria e Jashtme e Greqisë e quan një moment historik.

“Fushata e vitit 1940-41 në Shqipëri, ku sulmi italian u zmbraps përkundrejt të gjitha shanseve, përkujtohet çdo vit në Greqi dhe është i pari sukses i Aleatëve ndaj fuqive të Boshtit”, shkruan agjencia.

“Greqia e ka kërkuar diçka të tillë prej dekadash. Detajet u miratuan në nëntor, edhe pse marrëveshja origjinale është përmbyllur në vitin 2009,” thuhet në shkrim.

“Shqipëria dhe Italia kanë arritur një marrëveshje të ngjashme për të riatdhesuar eshtrat e më shumë se 6 mijë ushtarëve italianë. Por Greqia, e cila ka një minoritet etnik në jug të Shqipërisë, dhe që në të kaluarën ka kërkuar të aneksojë rajonin, gjithmonë ka insistuar që të rënët e saj të mbeten në shtetin fqinj. Trajtimi i minoritetit grek në Shqipëri është burim i përsëritur tensionesh mes dy shteteve”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Çamët nisin protestat, AFP: Grekët kishin dekada që kërkonin këtë marrëveshje
Çamët nisin protestat, AFP: Grekët kishin dekada që kërkonin këtë marrëveshje
Çamët nisin protestat, AFP: Grekët kishin dekada që kërkonin këtë marrëveshje
https://3.bp.blogspot.com/-WlSX1pU_6sc/WmiyMnknOVI/AAAAAAAAQFc/BlEVDAtQovAOuQlsu9ATfCscp6Tz1dXfQCLcBGAs/s640/greej.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-WlSX1pU_6sc/WmiyMnknOVI/AAAAAAAAQFc/BlEVDAtQovAOuQlsu9ATfCscp6Tz1dXfQCLcBGAs/s72-c/greej.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/camet-nisin-protestat-afp-greket-kishin.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/camet-nisin-protestat-afp-greket-kishin.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy