Ç’dihet për Kalanë e Skelës?

I nderuar lexues!

Në mesjetë fatet e Vlorës lidhen me kështjellën e Kaninës. Më 1081 u pushtua nga normanët, më 1205 nga Venediku, pastaj kaloi në sundimin e Hohënshtaufëve gjermanë dhe më 1272 u përfshi në mbretërinë e Arbërisë. Në shek. V. u bë një qendër e lulëzuar tregtare e zejtare, si despotat më vete. Kaloi në shek. XIV nën sundimin e Balshajve. Osmanët e pushtuan më 1417 dhe kjo zonë ofronte portin e parë të pushtuar prej tyre në Adriatik. Në shekujt e mëvonshëm u bë edhe qendër sanxhaku, i cili u trashëgua gati pa ndërprerje nga Vlorat, oxhaku i qytetit.

Më 1531, u ndërtua një kala afër detit (në vendin e stadiumit të sotëm) që mendohet se është projektuar nga arkitekt Sinani. Kalaja njihet edhe si Kalaja e Skelës dhe është objekti për të cilën ju pyesni. Historiani turk Evlija Çelebiu e konsideronte Kalanë e Skelës si një nga mrekullitë e arkitekturës osmane dhe në të njëjtin nivel me Kullën e Selanikut. Zona në të cilën ishte e ndërtuar Kalaja e Skelës u deklarua Monument kulture në vitin 1963. Në vitin 2000 u zbuluan pjesë të themeleve të Kalasë së Skelës, por nuk u krye asnjë studim i materialit arkeologjik të zbuluar.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7887,Camëri,108,Editorial,1679,Ekonomi,411,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2347,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1761,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ç’dihet për Kalanë e Skelës?
Ç’dihet për Kalanë e Skelës?
Ç’dihet për Kalanë e Skelës?
https://4.bp.blogspot.com/-gMu-hJMq1g8/WmubLmFlb7I/AAAAAAAAQZQ/kod6uTsTpqc900OCMURFz831UBCsBfzQwCLcBGAs/s640/FB_IMG_1474744054108.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-gMu-hJMq1g8/WmubLmFlb7I/AAAAAAAAQZQ/kod6uTsTpqc900OCMURFz831UBCsBfzQwCLcBGAs/s72-c/FB_IMG_1474744054108.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cdihet-per-kalane-e-skeles.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cdihet-per-kalane-e-skeles.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy