Çfarë dihet për Liqenet e Lurës?

E nderuar lexuese!

Liqenet e Lurës janë liqene akullnajore në shpatin lindor të Kurorës së Lurës në lartësinë 1500-1600 metra. Nga 12 liqene, 8 kanë patur ujë vazhdimisht, ndërsa të tjerët periodikisht. Kanë sipërfaqe të përgjithshme rreth 100 ha. Më të njohurit kanë qenë Liqeni i Madh me sipërfaqe 32 ha, me gjerësi maksimale 300 m dhe me gjatësi 425 m; Liqeni i Pishave me sipërfaqe 13 ha; Liqeni i Zi, me sipërfaqe 8 ha; Liqeni i Luleve me sipërfaqe 4 ha etj.

Ushqehen me ujë nga reshjet e borës e të shiut. Kanë regjim tipik alpin, me lëkundje të vogla të nivelit gjatë vitit. Nivelet më të larta vrojtohen në pranverë, pas shkrirjes së borës, ndërsa më të ulëtat në dimër, kur liqenet ngrijnë dhe mbulohen me borë. Ngjyra e blertë e mbyllur e ujërave dhe pyjet e pishës që i rrethojnë krijonin dikur kur mirëmbaheshin një mjedis piktoresk dhe një vend pushimi mjaft tërheqës.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Çfarë dihet për Liqenet e Lurës?
Çfarë dihet për Liqenet e Lurës?
Çfarë dihet për Liqenet e Lurës?
https://1.bp.blogspot.com/-_TefAGFMNaw/Wmo6Vr5gL9I/AAAAAAAAQQ4/dM9gesQ4QYQXQahphK3O2h3iu6xxgoghwCLcBGAs/s640/421102.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-_TefAGFMNaw/Wmo6Vr5gL9I/AAAAAAAAQQ4/dM9gesQ4QYQXQahphK3O2h3iu6xxgoghwCLcBGAs/s72-c/421102.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cfare-dihet-per-liqenet-e-lures.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cfare-dihet-per-liqenet-e-lures.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy