Çfarë janë nimfetë?

I/E nderuar lexuese!

Nimfetë janë tempuj të lashtësisë që u kushtoheshin perëndeshave të ujërave (nimfave). Kanë qenë ndërtime pranë burimeve, zakonisht me kamare për shtatore, me kolona etj. Më i vjetri në Shqipëri është nimfeti i Apolonisë. Përbëhet prej një muri-pendë për grumbullimin e ujit nga 6 kanale dhe dy basenet e kullimit dhe marrjes së ujit.

Para tyre ndodhet një portik me 7 kolona dorike; ka tipare të thjeshta e harmonike. Ndër nimfetë e shek.I të e.s. shquhen ata të Butrintit. Nimfetë më të bukur ka qenë shpesh të veshur me mermer shumëngjyrësh./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Çfarë janë nimfetë?
Çfarë janë nimfetë?
https://3.bp.blogspot.com/-6o4u7zgQlZY/Wlp6DjczLyI/AAAAAAAAO7o/nQD8QKAMMx494_quDASh8DEqEjB7yOl-wCLcBGAs/s640/download.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-6o4u7zgQlZY/Wlp6DjczLyI/AAAAAAAAO7o/nQD8QKAMMx494_quDASh8DEqEjB7yOl-wCLcBGAs/s72-c/download.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cfare-jane-nimfete_70.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cfare-jane-nimfete_70.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy