Cilët janë Monuni dhe Mytili?

I/E nderuar lexuese!

Emrat që ju përmendni me siguri i keni hasur në muzeun e Durrësit apo Apolonisë në Fier. Sepse Monun ka qenë emri i një mbreti ilir të fisit të Taulantëve që sundoi rreth vitit 280 para erës sonë. Për të thuhet që rimëkëmbi trojet prej brigjeve të Adriatikut deri në kufijtë me Maqedoninë duke e shtrirë sovranitetin edhe mbi Dyrrahun dhe Apoloninë.

Ai preu monedha të tipit tri-drahme të Dyrrahut dhe tetra-drahme të Maqedonisë. Këto monedha, disa prej të cilave gjenden në muzet tona, mbanin emrin e tij, pra Monun. Mytili ishte pasardhësi i tij./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,8008,Camëri,109,Editorial,1724,Ekonomi,424,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2382,Kulture,632,Luginë,49,Moti,2,Politik,1780,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,494,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Cilët janë Monuni dhe Mytili?
Cilët janë Monuni dhe Mytili?
Cilët janë Monuni dhe Mytili?
https://2.bp.blogspot.com/-stz8tc2ewJU/WlEuo1WiCTI/AAAAAAAAORQ/KiCNUYrZLuY7zjPyCqMCQV8Rwz8Y8mJCACLcBGAs/s640/da.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-stz8tc2ewJU/WlEuo1WiCTI/AAAAAAAAORQ/KiCNUYrZLuY7zjPyCqMCQV8Rwz8Y8mJCACLcBGAs/s72-c/da.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cilet-jane-monuni-dhe-mytili.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cilet-jane-monuni-dhe-mytili.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy