Cilët janë ndotësit më të mëdhenj në Kosovë?

Ngrohja me dru e qymyr, helmimi me plumb dhe kontaminimi i ujërave janë vetëm disa nga problemet e ndotjes në Kosovë sipas shkencëtarëve.


Evelina Rathje, inxhiniere e Ambientit dhe Hidrologe në emisionin “Jeta në Kosovë” ka prezantuar një hulumtim shkencor lidhur me shkaktarët e ndotjes në Kosovë.

Sipas saj, shkaktari kryesor i ndotjes në kryeqytet është sistemi shtëpiak i ngrohjeve.

“Ndotja më e madhe regjistrohet gjatë mbrëmjeve përgjatë orës 6:00 deri në 23:00. Kjo na jep indikacione se ndotësi më i madh në Prishtinë është sistemi shtëpiak i ngrohjeve me djegie të drurit apo qymyrit. Çështja e dytë e madhe është kontaminimi me plumb në veri që bëhet nga Trepça. Prezenca e plumbit vërehet në gjakun e shumicës së banorëve në veri”, tha Rathje.

Këtë deklaratë ajo e bëri si paneliste e ftuar në konferencën e gjashtë të Konsorciumit Kosovar të Shoqërisë Civile për Zhvillim të Qëndrueshëm (KOSID), që u transmetua në ‘Jeta në Kosovë’.

Në këtë emision, që këtë javë i kushtohet mbrojtjes së shëndetit publik, pjesëmarrës janë edhe shkencëtarë, pjesëtarë të shoqërisë civile dhe përfaqësues të institucioneve përgjegjëse për këtë fushë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Cilët janë ndotësit më të mëdhenj në Kosovë?
Cilët janë ndotësit më të mëdhenj në Kosovë?
Cilët janë ndotësit më të mëdhenj në Kosovë?
https://3.bp.blogspot.com/-1YxeX67LkUQ/WlsUTk0lnYI/AAAAAAAAO8k/8ShyOvgZFxwBhHvNQvaYISYFfQSzc2JHgCLcBGAs/s640/ajri-640x352.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-1YxeX67LkUQ/WlsUTk0lnYI/AAAAAAAAO8k/8ShyOvgZFxwBhHvNQvaYISYFfQSzc2JHgCLcBGAs/s72-c/ajri-640x352.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cilet-jane-ndotesit-me-te-medhenj-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/cilet-jane-ndotesit-me-te-medhenj-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy