Ç'lidhje ka Dalmacia me Shkodrën e sotme?

I nderuar lexues!

Dalmacia (Dalmatia), në histori përmendet fillimisht si krahinë (më pas provincë) brenda trojeve të banuara nga fisi i dalmatëve. Kjo krahinë u zgjerua shumë nga luftërat e shekullit II-I para erës së re. Pas një kryengritje të ndodhur në vitet 6-9 (pas K.) dalmatët u shtrinë në Veri deri te gadishulli i Istrias dhe u vendosën paralel me lumin Sava, deri në Singidum (Beogradi i sotëm).

Provincës së Dalmacisë i takonin edhe gjithë ishujt në Detin Adriatik si dhe qytete të rëndësishme të kohës, mdisi të cilëve edhe Skodra e Lisi (Shkodra dhe Lexha e sotme). Në kohën e sundimit të Dioklecianit, pjesa jugore e Dalmacisë nga gjiri i Kotorrit poshtë, u shkëput dhe u krijua një provincë tjetër me emrin Prevali. Kjo provincë kishte për qendër, pikërisht Shkodrën.

/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Ç'lidhje ka Dalmacia me Shkodrën e sotme?
Ç'lidhje ka Dalmacia me Shkodrën e sotme?
Ç'lidhje ka Dalmacia me Shkodrën e sotme?
https://3.bp.blogspot.com/-ak1bzFVCvAA/Wmo7PgSdhLI/AAAAAAAAQQ8/NLXryntXD2oj3tfxKO2L8tyaYXxd_OXEwCLcBGAs/s640/unnamed.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-ak1bzFVCvAA/Wmo7PgSdhLI/AAAAAAAAQQ8/NLXryntXD2oj3tfxKO2L8tyaYXxd_OXEwCLcBGAs/s72-c/unnamed.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/clidhje-ka-dalmacia-me-shkodren-e-sotme_25.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/clidhje-ka-dalmacia-me-shkodren-e-sotme_25.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy