Daçiç: Serbia nuk pranon që njohja e Kosovës të jetë kusht për anëtarësim në BE

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, tha se dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit do të vazhdojë atëherë kur pala serbe do të marr informacione konkrete mbi zbardhjen e vrasjes së liderit të SDP-së, Oliver Ivanoviç

Vrasja e liderit të SDP-së, Oliver Ivanoviç, është një kërcënim për stabilitetin në rajon dhe vazhdimin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit” tha Daçiç.

Duke folur për projekt-strategjinë e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor, sipas të cilit Serbia do të mund të anëtarësohej në vitin 2025, por me kusht që deri në fund të vitit 2018 të arrijë një marrëveshje të plotë me Kosovën, Daçiç ka thënë se “duhet të presim versionin përfundimtar dhe të shohim nëse do të mbetët ky afat”.

Duke shtuar se deklaratat e disa ambasadorëve perëndimorë se i ashtuquajturi normalizim nënkupton pranimin e Kosovës në OKB, kurrë nuk do të mund të kalojë në Këshillin e BE-së, sepse as në BE nuk ka qëndrim unik për Kosovën.

Por, edhe nëse kanë qëndrim unik, neve nuk na intereson. Nuk mund ta pranoj kurrë që njohja e pavarësisë së Kosovës është çmimi i hyrjes sonë në BE” tha Daçiç.(TemA TV)/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Daçiç: Serbia nuk pranon që njohja e Kosovës të jetë kusht për anëtarësim në BE
Daçiç: Serbia nuk pranon që njohja e Kosovës të jetë kusht për anëtarësim në BE
Daçiç: Serbia nuk pranon që njohja e Kosovës të jetë kusht për anëtarësim në BE
https://3.bp.blogspot.com/-pXFm_SaQ0zA/WmhHlYur5lI/AAAAAAAAQCw/RJvDHKsblc4YQtTNr7joEirfqP9XcZ_gwCLcBGAs/s640/dacic-655x356.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-pXFm_SaQ0zA/WmhHlYur5lI/AAAAAAAAQCw/RJvDHKsblc4YQtTNr7joEirfqP9XcZ_gwCLcBGAs/s72-c/dacic-655x356.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/dacic-serbia-nuk-pranon-qe-njohja-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/dacic-serbia-nuk-pranon-qe-njohja-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy