Dikur kur tentonin të hiqnin flamurin kuqezi, shqiptarët gati të përleshëshin dhe me KFOR-in (Video)

Ishte viti 1999 kur Kosova ishte çliruar nga forcat serbe dhe administrohej nga misioni i Kombeve të Bashkuara UNMIK.Një urdhër i UNMIK-ut që në objektet e komunave të mos shihet asnjë simbol tjetër përveç flamurit të Kombeve të Bashkuara kishte nxitur protestat e shqiptarëve në Podujevë, shkruan zgjohushqiptar.info

Mijëra qytetarë ishin mbledhur para objektit të Komunës, pasi UNMIK kishte hequr flamurin kuq e zi dhe e kishte vendosur atë të OKB-së.

Ky vendim kishte nxitur paknaqësi tek shqiptarët të cilët detyruan që 200 ushtarë të KFOR-it ta rrethonin objektin e komunës nga frika se mund të shpërthej dhuna.

Siç shihet edhe në pamjet e asaj kohe, shqiptarët për pak sa nuk ishin konfrontuar me ushtarët britanez për flamurin shqiptarë. Dikur të gjithë bëheshin në një mëndje dhe e konsideronin flamurin kuqezi të vetmin për shqiptarët, e ndërsa sot një pakicë e mbanë në zemër flamurin me banane dhe kanë harruar që për shqiponjën me dy krena është derdhur gjaku lumë ndër vite... Po sot a do të ndodhte një reagim dhe indinjatë e tille? Një gjë është e sigurt, komb kosovar ska ekzistuar dhe sdo te ekzistojë. Kosova është një krahinë e Shqipërisë, është zemra e Shqipërise dhe bijtë e shqipes do ta mbrojnë atë si cdo krahinë tjetër me cdo cmimë./a.s/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dikur kur tentonin të hiqnin flamurin kuqezi, shqiptarët gati të përleshëshin dhe me KFOR-in (Video)
Dikur kur tentonin të hiqnin flamurin kuqezi, shqiptarët gati të përleshëshin dhe me KFOR-in (Video)
https://2.bp.blogspot.com/-xcSQPWjcRlE/WmNqDmUareI/AAAAAAAAPlc/l-5-PovVvPoCqQ9dVn9TOazr0yOwc9rzwCLcBGAs/s640/kosova-640x348.png
https://2.bp.blogspot.com/-xcSQPWjcRlE/WmNqDmUareI/AAAAAAAAPlc/l-5-PovVvPoCqQ9dVn9TOazr0yOwc9rzwCLcBGAs/s72-c/kosova-640x348.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/dikur-kur-tentonin-te-hiqnin-flamurin.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/dikur-kur-tentonin-te-hiqnin-flamurin.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy