Dokumenti i rrallë/ Agjenti M008 premtoi helmimin e Enverit. A fshihej Mehmet Shehu pas planit

Vetevrasje apo eleminim i paster i njeriut qe do te zevendesonte Enver Hoxhen ne detyren e tij pas vdekjes. Kjo vijon ende te jete pjese e shume debateve, lidhur me fundit e Mehmet Shehut.

Në librin e tij “100 vrasjet më të bujshme në historinë e shtetit shqiptar”, gazetari Roland Qafoku, zbulon nje dokument te rrallë që vjen nga kontinenti i Amerikës Latine.

“Ambasada amerikane në Buenos-Aires zotëronte një dokument i cili kishte rënë në dorë të një anëtari marksist të shoqatës së miqësisë Shqipëri-Argjentinë. Ky dokument ûiste për një takim të zhvilluar në Nju-Jork mes spiunazhit amerikan dhe një anëtari të lartë të qeverisë shqiptare, i cili i kishte premtuar helmimin e ngadaltë të Enver Hoxhës dhe marrjen e pushtetit prej tij. Agjenti quhej M008. F

aktin që M008 mund të ketë qenë Mehmet Shehu e forcon e dhe gjendja e këtij dokumenti në një dosje armiqësore që PPSH ruante pas vdekjes së tij të dyshimtë”. Kur të gjithë në Byronë Politike, por edhe rreth saj, ishin në pritje të fjalimit të Mehmetit ditën tjetër, ai u gjet i vdekur.

Zyrtarisht kishte vrarë veten. Siç pritej, ai u shpall armik i popullit dhe i Partisë së Punës së Shqipërisë. Ndërsa fakti që u demaskua si poliagjent i shërbimeve sekrete të SHBA-së, Britanisë, Jugosllavisë, Greqisë dhe Bashkimit Sovjetik, duke qenë bashkëpunëtori më i afërt i Enver Hoxhës dhe duke e mbajtur detyrën e kryeministrit për 27 vjet e 3 muaj, e bëri më qesharak se kurrë diktatorin komunist.

Në fakt, kryeministri i Shqipërisë u vra në një komplot të denjë për të gjithë situatën që u krijua duke shënuar krimin më të rëndë, më misterioz dhe më të kamufluar në historinë e shtetit shqiptar. Ky ishte fundi i një kryeministri që u kishte shkaktuar shumë të tjerëve gati një fund të tillë, por edhe vetë përfundoi me të njëjtën metodë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dokumenti i rrallë/ Agjenti M008 premtoi helmimin e Enverit. A fshihej Mehmet Shehu pas planit
Dokumenti i rrallë/ Agjenti M008 premtoi helmimin e Enverit. A fshihej Mehmet Shehu pas planit
Dokumenti i rrallë/ Agjenti M008 premtoi helmimin e Enverit. A fshihej Mehmet Shehu pas planit
https://1.bp.blogspot.com/-am5NsV82aUQ/WmDFqqIqyTI/AAAAAAAAPXs/F-dObuM9sSE9GusskG4a6_6uh5oNwuCAwCLcBGAs/s640/Enver-Hoxha-Mehmet-Shehu-905x395.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-am5NsV82aUQ/WmDFqqIqyTI/AAAAAAAAPXs/F-dObuM9sSE9GusskG4a6_6uh5oNwuCAwCLcBGAs/s72-c/Enver-Hoxha-Mehmet-Shehu-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/dokumenti-i-rralle-agjenti-m008-premtoi.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/dokumenti-i-rralle-agjenti-m008-premtoi.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy