Dopingu/ Medikamenti që iu gjet Romela Begajt, përdoret te qentë dhe kuajt

Testi i anti-dopingut që iu bë peshëngritëses shqiptare, Romela Begaj, ka zbuluar se para garës, ajo ka përdorur substancën e stanozololit, të njëjtin medikament që përdori pak vite më parë, kur rezultoi pozitive. Por çfarë është “Stanozololi”?

Kjo substancë ndihmon në rritjen e masës muskulore, shtimin e rruazave të kuqe në gjak dhe forcimin e kockave. Ky lloj dopingu nuk është një risi në botën e sportit, pasi në të kaluarën shumë sportistë kanë paguar pasojat e përdorimit të tij.

Për herë të parë, kjo lloj substance u soll në treg në SHBA, nga Vinthrop nën emrin “Vinstrol” dhe në Europë nga partneri i Vinthrop – Bajer, nën emrin “Stromba”, në vitin 1962, “Stanozolol”, shkruan ‘Panorama Sport”.

Kjo substancë përdoret edhe sot te te personat që bëjnë palestër, por mbi të gjitha kjo substancë është shumë e njohur edhe në arenën veterinare, për të rigjeneruar kafshët, si kuajt, apo edhe qentë, në patologjitë që ato mund të përballen./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7893,Camëri,108,Editorial,1681,Ekonomi,412,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2349,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1765,Reportazh,152,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,492,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Dopingu/ Medikamenti që iu gjet Romela Begajt, përdoret te qentë dhe kuajt
Dopingu/ Medikamenti që iu gjet Romela Begajt, përdoret te qentë dhe kuajt
Dopingu/ Medikamenti që iu gjet Romela Begajt, përdoret te qentë dhe kuajt
https://2.bp.blogspot.com/-1KKUMQ9_dOk/WmHIOMIBlMI/AAAAAAAAPdU/LodB1wdIEKIJCP-E-x-UBZ8bRVvT1F-PQCLcBGAs/s640/RomelaBegajOlympicsDay3WeightliftingVxRT2MKLHuil.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-1KKUMQ9_dOk/WmHIOMIBlMI/AAAAAAAAPdU/LodB1wdIEKIJCP-E-x-UBZ8bRVvT1F-PQCLcBGAs/s72-c/RomelaBegajOlympicsDay3WeightliftingVxRT2MKLHuil.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/dopingu-medikamenti-qe-iu-gjet-romela.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/dopingu-medikamenti-qe-iu-gjet-romela.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy