Eshtra greke në Dragot? Arkeologu nxjerr faktet: Nuk janë grekë, por…

Ditën e sotme nga gërmimet në Dragot të Tepelenës për të zbuluar trupat e ushtarëve grekë të rënë në Luftën e Dytë Botërore, u raportua se u gjetën 2 prej trupave të ushtarëve grekë.

Sipas historianit Kastriot Dervishi ku publikoi një dokument të viti 1958 se ishin bërë njëherë gërmime në këtë fshat dhe se nuk ishin gjetur ushtarë grekë, ka reaguar edhe arkeologu Etnor Canaj.

Canaj ka shkruar në një postim në ‘facebook” se eshtrat në fjalë nuk u përkasin ushtarëve grekë, pasi sipas tij fotot e publikuara të numrit të identitetit është qartë se i përkasin një piloti italian.

Postimi i plotë:

Nderkohe ne Dragot te Tepelenes gjeten “Greco-n” e pare (?)

Por:

Medalioni qe shoqeronte ushtarin, fatkeqesisht per ata qe duan eshtra grekosh, i perket ne te vertet nje parashutisti italian dhe me sakt nje parashutisti te nje Reparti Special i Batalionit San Marco.

Ka ekzistuar nje repart special i njohur me siglen “P”

“CAP.LE” eshte shkurtimi i titullit ushtarak “Caporale”.

– Reparti Speciali del San Marco. Battaglione “P” -(P=PARASHUTIST). Numri eshte numri i ushtarit dhe shkronja “P” eshte per Parashutist, nje repart special italian i parashutisteve te Batalionit San Marco.

Mbiemri “Greco” eshte i perhapur ne Itali dhe jo ne Elladhi”, shkruan ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Eshtra greke në Dragot? Arkeologu nxjerr faktet: Nuk janë grekë, por…
Eshtra greke në Dragot? Arkeologu nxjerr faktet: Nuk janë grekë, por…
Eshtra greke në Dragot? Arkeologu nxjerr faktet: Nuk janë grekë, por…
https://3.bp.blogspot.com/-rIguvN4OvYM/WmcBlJLmFNI/AAAAAAAAP40/zepbvUk-1YAIkPU8JK9tQPMF4YMOX5-twCLcBGAs/s640/auto_screenshot-2_1516638727-90554231516639464.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-rIguvN4OvYM/WmcBlJLmFNI/AAAAAAAAP40/zepbvUk-1YAIkPU8JK9tQPMF4YMOX5-twCLcBGAs/s72-c/auto_screenshot-2_1516638727-90554231516639464.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/eshtra-greke-ne-dragot-arkeologu-nxjerr.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/eshtra-greke-ne-dragot-arkeologu-nxjerr.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy