Fajin për mosliberalizimin e vizave e kanë liderët e Kosovës

Raportuesja në Parlamentin Evropian për çështjen e regjimit të vizave për Kosovën, Tanja Fajon ka thënë për Radion Evropa e Lirë se është vështirë të shënohen përparime në Bruksel sa i përket liberalizimit të vizave, nëse nuk arrihet ndonjë përparim përbrenda Kosovës.

Ajo tha se topi tani ndodhet te politikanët e Kosovës, duke shpresuar se do të ketë një atmosferë pozitive në Kuvendin e Kosovës, sa i përket ratifikimit të Demarkacionit me Malin e Zi.

“Në Bruksel jemi të vetëdijshëm se me siguri që ekzistojnë edhe këto dy kushte – përmbyllja e çështjes së demarkacionit dhe natyrisht luftimi i korrupsionit. Çdo hap përpara dhe çdo përpjekje nga ana e politikanëve në Prishtinë do të jetë i vlefshëm për neve që në Parlamentin Evropian të kërkojmë votimin ose që të punojmë së bashku që sa më shpejt Kosovës t’i mundësohet heqja e vizave”, ka thënë ajo.

Fajon tha, po ashtu, se e kupton se sa i rëndësishëm është për Kosovën liberalizimi i vizave. Por, ka ritheksuar se pa përparime rreth dy kritereve të mbetura është vështirë të priten lëvizje në Bruksel.

Eurodeputetja Fajon ka tërhequr vërejtjen se nuk ekziston hapësirë që në rastin e Kosovës “të mbyllet njëri sy’ por edhe për faktin se në Kosovë, deri më tani nuk ka pasur alternativë tjetër, për të cilën të gjithë do të pajtoheshin.

“E dimë se si është gjendja në BE, kushtet janë kushte. Disa herë kemi kërkuar nga politikanët në Prishtinë ta dimë nëse kanë ndonjë alternativë, rreth të cilës pajtohen, por kjo deri më tani nuk ka ndodhur. Kam frikë se nëse nuk kemi ndonjë rezultat, atëherë edhe në Bruksel nuk do të kemi ndonjë atmosferë pozitive për të biseduar më tutje”, theksoi Fajon.

Ajo ka shtuar se është e sigurt që të gjithë në Kosovë e kanë qëllimin e njëjtë, që regjimi pa viza të mundësohet sa më shpejtë.

“Natyrisht që këtë do ta kërkojmë në Bruksel kur të kemi, jo alternativën, por së pari zgjidhjen për kufirin, si dhe luftën kundër korrupsionit. Në qoftë se këto janë të pamundura, atëherë të bisedohet bashkërisht, se cila do të ishte alternativa”, ka thënëTanja Fajon./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fajin për mosliberalizimin e vizave e kanë liderët e Kosovës
Fajin për mosliberalizimin e vizave e kanë liderët e Kosovës
Fajin për mosliberalizimin e vizave e kanë liderët e Kosovës
https://1.bp.blogspot.com/-TjbH3Y8DMgI/WliVBAOg1pI/AAAAAAAAO0w/07OBd1qJ1A46ZGS43iK8I-5fzuTRUF_dgCLcBGAs/s640/veseli-haradinaj-thaci.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-TjbH3Y8DMgI/WliVBAOg1pI/AAAAAAAAO0w/07OBd1qJ1A46ZGS43iK8I-5fzuTRUF_dgCLcBGAs/s72-c/veseli-haradinaj-thaci.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fajin-per-mosliberalizimin-e-vizave-e.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fajin-per-mosliberalizimin-e-vizave-e.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy