Film për kosovarët që iu bashkuan ISIS-it (VIDEO)

Filmi ‘Forgive Me’ i regjisorit kosovar Besim Ugzmajli, trajton shkuarjen e shumë qytetarëve të Kosovës në zonat e luftës në Siri e Irak si dhe tragjedinë që përjetojnë familjarët.

Ngjarja në film zhvillohet në dy qytete, Ferizaj dhe Prishtinë. Një imam kosovar e bindë një të ri me emrin Bujar për të shkuar në Siri. Ai u bashkohet grupeve radikale tinëzisht dhe i kërkon ndihmë vëllait të tij t’ia dërgojë atje edhe gruan.

“Filmi flet për dramën që lënë në familjet e tyre në momentin që dikush vendos t’i bashkëngjitet luftës në Siri. Ideja ime nuk ka qenë ta interpretoj ose t’i jap të drejtë ose jo shkuarjes së tillë. Ka qenë kryesisht një angazhim i imi për të treguar një dramë, e cila shkaktohet në familje kur dikush vendos të marrë një vendim tillë”, ka thënë regjisori për Radion Evropa e Lirë.

Image

“Ky film ka qenë i vështirë edhe profesionalisht por edhe personalisht, për shkak se është temë e cila zgjon shumë debate edhe normal duhet me qenë i përgatitur me u marrë edhe pas realizimit të filmit me plotë çështje”.

 

Filmi i metrazhit të shkurtë që ende nuk është dhënë premierë në Kosovë, është përzgjedhur të shfaqet në festivale në Manchester, New York dhe Irlandë./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Film për kosovarët që iu bashkuan ISIS-it (VIDEO)
Film për kosovarët që iu bashkuan ISIS-it (VIDEO)
Film për kosovarët që iu bashkuan ISIS-it
https://1.bp.blogspot.com/-tL_YvcgIKbU/WmnRpOQVBPI/AAAAAAAAQM4/9ZXuRJ7Lvr4S2vRjPwhJ-q4t7YjSQfStwCLcBGAs/s640/auto_kosovaretiss_1516871929-34466661516872793-640x351.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-tL_YvcgIKbU/WmnRpOQVBPI/AAAAAAAAQM4/9ZXuRJ7Lvr4S2vRjPwhJ-q4t7YjSQfStwCLcBGAs/s72-c/auto_kosovaretiss_1516871929-34466661516872793-640x351.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/film-per-kosovaret-qe-iu-bashkuan-isis.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/film-per-kosovaret-qe-iu-bashkuan-isis.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy