Fishta në Konferenc nderkombtare për shkrimtarin serb: O do të gjejë ky bishtin e shqiptarëve, o të dalë jashtë

Nga – Agim Vuniqi - Gjergj Fishta dhe shkrimtari serb

Poeti dhe Rilindasi ynë kombëtar i ndjeri Gjergj Fishta ishte në një konferencë shkrimtarësh në Romë. Në konferencë merrte pjesë edhe një shkrimtar serb, i cili në një libër të tij kishte shkruajtur se shqiptarët janë me bisht. Kur të gjithë u ulën për te filluar konferencën, Fishta ndenji në kembë.

– Zotëri, a nuk keni karrigë? – e pyeti drejtuesi i seancës.

– Karrigën e kam, por nuk ka vrimë ku të fus bishtin, – u pergjigj Fishta.

– Cilin bisht? – e pyeti i habitur drejtuesi i seancës.

– Bishtin që kemi ne shqiptarët për të cilin ka shkruajtur ky shkrimtari sërb, – tha Gjergji duke shenjuar serbin.

– Ju lutem zotëri, mos bëni shaka! – foli përsëri drejtuesi.

– Nuk po bëj aspak shaka, – u përgjigj Fishta, – sepse sërbi, o do të gjejë bishtin shqiptarëve për të cilin ka shkruajtur, o të dalë përjashta i turpëruar.

Shkrimtari sërb nuk e zgjati, por kokulur dhe i mbuluar me turp, doli nga salla./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fishta në Konferenc nderkombtare për shkrimtarin serb: O do të gjejë ky bishtin e shqiptarëve, o të dalë jashtë
Fishta në Konferenc nderkombtare për shkrimtarin serb: O do të gjejë ky bishtin e shqiptarëve, o të dalë jashtë
https://1.bp.blogspot.com/-pTYsbeOmf_I/Wm83xX2PAUI/AAAAAAAAQqo/cYW_Jk6bYDA7ZjCqiJy-oxoseZ_7P2bagCLcBGAs/s640/Gjergj-Fishta-640x536.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-pTYsbeOmf_I/Wm83xX2PAUI/AAAAAAAAQqo/cYW_Jk6bYDA7ZjCqiJy-oxoseZ_7P2bagCLcBGAs/s72-c/Gjergj-Fishta-640x536.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fishta-ne-konferenc-nderkombtare-per.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fishta-ne-konferenc-nderkombtare-per.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy