Formulë e re: Demarkacioni të ratifikohet dhe pastaj të rinegocohet nëse është nevoja

Autoritetet ndodhen në fazën finale të përgatitjes së një zgjidhjeje për Marrëveshjen e kufirit me Malin e Zi, e cila do të ishte e pranueshme për të gjithë spektrin politik të Kosovës. Në shqyrtim ndodhen dy opsione, shkruan sot Koha Ditore.

Burime të gazetës në Qeveri kanë folur për opsionin e parë, e për të dytin kanë dhënë detaje në Presidencë. Ajo që i bashkon të dyja është zotimi që, pas ratifikimit, marrëveshja të rinegociohet në rast se dalin fakte të reja që e bëjnë të kontestueshëm ndonjë segment të kufirit. Ndërkaq, dallohen vetëm tek pika që ka të bëjë me formën se si do të jepej ky zotim.

Opsioni në të cilin është duke u investuar më shumë, sipas burimeve në ekzekutiv, ka të bëjë me nxjerrjen e një deklarate të përbashkët ndërmjet autoriteteve të Kosovës dhe atyre të Malit të Zi, në të cilën theksohet gatishmëria për ta rinegociuar marrëveshjen.

“Ka disa muaj që janë të gatshme disa propozime rreth një dokumenti të përbashkët, që do të firmosej qoftë në nivel kryeparlamentarësh apo mes kryeministrash ose ministrash të Punëve të Jashtme. Njëri dokument është hartuar si Deklaratë Pajtimi mes dy shteteve, tjetri si Aneks-Marrëveshje, kurse i treti është Deklaratë e Përbashkët”, ka thënë burimi në Qeveri. “Si propozime u janë prezantuar edhe autoriteteve malazeze, por një dakordim zyrtar nuk ka deri tash”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Formulë e re: Demarkacioni të ratifikohet dhe pastaj të rinegocohet nëse është nevoja
Formulë e re: Demarkacioni të ratifikohet dhe pastaj të rinegocohet nëse është nevoja
Formulë e re: Demarkacioni të ratifikohet dhe pastaj të rinegocohet nëse është nevoja
https://1.bp.blogspot.com/-uDp7hN9WkAU/WlC0mcxPPqI/AAAAAAAAONk/tDusPAUNBu4JlHiQLYnf6jHx0b3GydXOQCLcBGAs/s640/auto-201609052013309166461515189000_1515222515-6384522.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-uDp7hN9WkAU/WlC0mcxPPqI/AAAAAAAAONk/tDusPAUNBu4JlHiQLYnf6jHx0b3GydXOQCLcBGAs/s72-c/auto-201609052013309166461515189000_1515222515-6384522.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/formule-e-re-demarkacioni-te.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/formule-e-re-demarkacioni-te.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy