Fotis Kalpidhis, i vrarë nga shqiptarët ortodoksë të Korçës

Mitropolitin Fotis nuk e vranë shqiptarët myslimanë, nuk e vranë as komitët bullgarë dhe rumunë, atë e vranë ortodoksit shqiptarë të Korçës për veprimtarinë antishqiptare që bënte ky klerik i ardhur nga Azia e Vogël.

Pra, dënimi i tradhtisë nuk njeh fe. Po pse u vra kjo shëmbëlltyrë e së keqes?

Korçaret e vranë për greqizmin e shqiptarëve, duke përhapur gjuhën greke dhe mallkuar gjuhën shqipe. Por Patriarkana e Stambolli nuk hoqi dorë lehtë për të dërguar misionarët e saj për përhapjen e greqizmit tek shqiptarët. Në vend të Foti Kallpidhis, ajo dërgoi Mitropolitin Gjervasio, i cili edhe ky ishte pondios, pra sllavë nga Azia e Vogël.

Mbani në mend: “Në vend të Foti Kallpidhis, ajo dërgoi Mitropolitin Gjervasio, i cili edhe ky ishte pondios, pra sllav nga Azia e Vogël“! E shihni, gjithnjë kundër shqiptarisë për një qëllim të mjerë: greqizimin e shqiptarëve. Poshtërsia e Kishes Greke nuk kishte kufij.

Nuk e di se si ndodh, sikur tek serbët ashtu edhe tek grekët, antishqiptarët të shpallen heronj;

“Mitropoliti i Korçës, Foti Kallpidhis, renditet në historiografinë greke tek Heronjtë e luftës për Maqedoninë greke, e cila u zhvillua nga viti 1904-1908. Ai renditet si martiri i parë me rrobën e një kleriku fetar i kësaj lufte. Fjala është për atë Maqedoni që pretendonin grekët nga Manastiri, Ohri, Prespa, Korça, Pogradeci“. Si ta quajmë ndryshe këtë lakmi të fqinjit tonë të jugut, të cilin ne e krijuam shtet. Ah, Perandoria Osmane qoftë mallkuar!

Në çdo kohë kishte avnirustema, ose më mirë të themi që çdo kohë e shqiptarisë kishte familje të Jovan Kosturit: “Familja e Jovan Kosturit ka qenë njëra nga mbështetësit kryesor të Komitetit të Fshehtë të Manastirit, vetë Jovan Kosturi ka qenë anëtarë i degës së Korçës të këtij Komiteti. Ka të dhëna se kryetar i vërtetë i Komitetit të Fshehtë të Manastirit ishte Jovan Kosturi, por kjo gjë mbahej shumë e fshehtë. Në të vërtetë, Komiteti i Fshehtë i Manastirit është projekt i familjes Kosturi, sepse ata ishin drejtuesit kryesorë dhe financuesit e saj”.

Shqiptarët e mjerë “Studiuesi Xhevat Lluri shkrun se më 1914, në Prongji të Gjirokastrës vijnë 200 ushtarë grekë dhe gjënë e parë që bënë arrestuan Bajramin Ligun, i njohur për atentatin që kishte kryer me Hito Lekdushin mbi Bimbashin e Gjirokastrës, mars 1908.

Nga torturat në burg grekët i thyen disa brinjë dhe i prenë njërin vesh pasi e akuzonin për vrasjen e Mitropolitit të Korçës, Fotis Kallpidhis. Fshati Prongji mblodhi monedha floriri dhe ia dërguan komandës greke me anë të Majko Llurit për lirimin e tij. Pasi u pranua shuma e florinjve, komandanti grek dha urdhër që Bajrami i sakatuar të lirohet. Por nuk u mësua nëse Bajrami kishte qëlluar vërtet mbi Mitropolitin grek.

Pse historianët e jugut nuk e zbardhin mirë këtë ngjarje: “Një ngjarje ende e pazbardhur mirë nga historianët shqiptarë është vrasja e Mitropolitit të Korçës, Fotis, që nën rrobën e udhëheqësit shpirtëror të ortodoksëve bënte punën për greqizmin e shqiptarëve në zonën e Voskopojës, Korçës e deri në Përmet”.

Vetëm ta mbani në mend: “Më 1902, në 16 maj zgjidhet Mitropolit i Voskopojës, Korçës dhe Përmetit”.

Ishte ende koha e turkut, ende ishim të robëruar dhe turku na donte shumë sa që i lejonte grekët të na greqizojnë, të na humbasin farën tonë. Çfarë dashurie osmane!

Lajmi i vdekjes së tij tronditi panhelenizmin dhe shpërndau dhimbje dhe urrejtje në shpirtrat e helenëve të Korçës. Klithma urrejtjeje u dëgjuan dhe betime tek më i Larti për hakmarrje…

Panhelenizmi, pansllavizmi, panislamizmi kundër shqiptarëve.

Shqiptarët duhen të kthjellen dhe të krijojnë panshqiptarizmin e tyre, por me kë?/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Fotis Kalpidhis, i vrarë nga shqiptarët ortodoksë të Korçës
Fotis Kalpidhis, i vrarë nga shqiptarët ortodoksë të Korçës
Fotis Kalpidhis, i vrarë nga shqiptarët ortodoksë të Korçës
https://1.bp.blogspot.com/-UF6GOfc0CMM/WnH9SF1OZfI/AAAAAAAAQ8M/Zk1RiKD4wcQN_2WhO39WfyUMFnSyKu7qQCLcBGAs/s640/received_1800578239975768.png
https://1.bp.blogspot.com/-UF6GOfc0CMM/WnH9SF1OZfI/AAAAAAAAQ8M/Zk1RiKD4wcQN_2WhO39WfyUMFnSyKu7qQCLcBGAs/s72-c/received_1800578239975768.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fotis-kalpidhis-i-vrare-nga-shqiptaret.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fotis-kalpidhis-i-vrare-nga-shqiptaret.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy