FOTO: 1937, kur Naimi rivarrosej në Tiranë (dhe një monument i zhdukur)

Kjo fotografi është bërë në vitin 1937.

Tregon një moment nga ceremonia e rivarrimit të eshtrave të Naim Frashërit.

Pikërisht më 1937 ato u sollën në Tiranë nga Stambolli dhe u varrosën pranë Kryegjyshatës Bektashiane.

3 vjet më pas, një varr monumental për Naimin u ndërtua në oborrin e madh të Kryegjyshatës.

Për fat të keq në 1967, kur institucionet fetare u mbyllën dhe eshtrat e Naim Frashërit u nxorën sërish për t’u vendosur në varrin e përbashkët me vëllezërit e tij Abdyl dhe Sami në Kodrat e Liqenit, varri monumental u shkatërrua.

Sipas dëshmive, ishte i gjithi në mermer të bardhë dhe mbi të qenë vendosur simbole bektashiane dhe një shqiponjë e madhe dykrerëshe e gdhendur.

Në foto shihen autoritetet fetare të kohës, midis të cilëve kryegjyshi Sali Njazi Dedei, i cili u vra në 28 nëntor 1940 në një atentat.

n.s. / dita/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7975,Camëri,108,Editorial,1712,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1289,Iliridë,251,Kosovë,2377,Kulture,629,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,156,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,498,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FOTO: 1937, kur Naimi rivarrosej në Tiranë (dhe një monument i zhdukur)
FOTO: 1937, kur Naimi rivarrosej në Tiranë (dhe një monument i zhdukur)
FOTO: 1937, kur Naimi rivarrosej në Tiranë (dhe një monument i zhdukur)
https://4.bp.blogspot.com/-ppcLbjNdKrU/WnGaKkCSE7I/AAAAAAAAQ3U/6Gdfe7vHINkZdsj3AWnu1pt7zl0bQZqWQCLcBGAs/s640/auto_varrimi1447256388-905x395.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-ppcLbjNdKrU/WnGaKkCSE7I/AAAAAAAAQ3U/6Gdfe7vHINkZdsj3AWnu1pt7zl0bQZqWQCLcBGAs/s72-c/auto_varrimi1447256388-905x395.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/foto-1937-kur-naimi-rivarrosej-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/foto-1937-kur-naimi-rivarrosej-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy