FOTOT/ Butrinti “mbreti” i destinacioneve për turistët në Shqipëri

Në TripAdvisor, një nga portalet më të famshme të turizmit në botë, e cila ka më shumë se 15 vite në qarkullim, për Shqipërinë gjen jo rrallë herë komente apo artikuj që kanë të bëjnë me eksperiencën e turistëve apo rekomandime.

Kësaj here, vetë portali ka bërë me dije se cilat kanë qenë destinacionet më të pëlqyera për turistët kudo në botë, sipas shteteve.

Në sytë e të huajve, Shqipëria po maturohet si vend turistik, teksa ndër vite janë rritur artikujt që flasin për bukuritë natyrore, plazhet apo të tjera pika në vendin tonë. Rekomandimet janë shtuar, madje edhe nga mediat më prestigjioze dhe shpeshherë, kjo bëhet me përshtypje tejet pozitive.

Ka destinacione të pazbuluara ende në natyrë që, siç pohojnë mediat e huaja, “të lënë pa frymë.” Ndër pikat tona jo aq të forta sa natyra, vijon të jetë “shërbimi jo i mirë”, i listuar ndër komentet e portalit TripAdvisor.

Ndërsa, “krenaria” e kësaj herë, sipas portalit, është Butrinti. Në hartën e ndërtuar për destinacionet më të pëlqyera nga turistët, Butrinti mban kurorën e turizmit shqiptar. Sipas Tripadvisorit, ajo çfarë pëlqehet më tepër në Shqipëri lidhet me historinë.

Butrinti u shpall qytet muze më qershor 1961. Ky destinacion është vlerësuar si pasuri e trashëgimisë së njerëzimit dhe mbrohet nga UNESCO që nga viti 1992. Parku Kombëtar Arkeologjik i Butrintit ka një sipërfaqe prej 15 hektarësh dhe ndodhet në lartësitë 30-50 metra mbi nivelin e detit. Ai është ngritur në këndin jug-lindor të gadishullit të Ksamilit./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: FOTOT/ Butrinti “mbreti” i destinacioneve për turistët në Shqipëri
FOTOT/ Butrinti “mbreti” i destinacioneve për turistët në Shqipëri
FOTOT/ Butrinti “mbreti” i destinacioneve për turistët në Shqipëri
https://1.bp.blogspot.com/-_LrfVa-RGGA/WmWwVHAQ1AI/AAAAAAAAPyU/9Jn5vObXUXUHHZbMNnRRN1php6b5sQsPQCLcBGAs/s640/tripad.png
https://1.bp.blogspot.com/-_LrfVa-RGGA/WmWwVHAQ1AI/AAAAAAAAPyU/9Jn5vObXUXUHHZbMNnRRN1php6b5sQsPQCLcBGAs/s72-c/tripad.png
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fotot-butrinti-mbreti-i-destinacioneve.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fotot-butrinti-mbreti-i-destinacioneve.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy