(FOTOT) Si ishin kartëmonedhat shqiptare Lek që nxorën jashtë “loje” Frangun në 1947!

Në vitin 1947 do të miratohej dekretligji që do të hiqte nga qarkullimi kartëmonedhat e quajtur Frang. Dekretligji i vitit 1947 parashikonte edhe emetimin e një emisioni të ri. në këtë mënyrë, njësia bazë e monedhës në vend do të caktohej Leku e si rrjedhojë frangu nuk do të përdorej më. Raporti i ri i këmbimit që i përcaktuar në vitin 1947 do të ishte 1 frang i vitit 1945= me 9 lekë të vitit 1947.

Përmes kësaj lëvizje, në qarkullim do të mbeteshin vetëm kartëmonedhat Lek.

Kartëmonedhat 10, 50, 100, 500 dhe 1000 lekë të emetuara në 1947 kishin të njëjtën simbolikë (stemën e re të shtetit shqiptar dhe një ushtar) me përjashtim të shifrës dhe ngjyrës./ZgjohuShqiptar.info


KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: (FOTOT) Si ishin kartëmonedhat shqiptare Lek që nxorën jashtë “loje” Frangun në 1947!
(FOTOT) Si ishin kartëmonedhat shqiptare Lek që nxorën jashtë “loje” Frangun në 1947!
(FOTOT) Si ishin kartëmonedhat shqiptare Lek që nxorën jashtë “loje” Frangun në 1947!
https://1.bp.blogspot.com/-p4-52UHdvoM/WmHGOx0jOSI/AAAAAAAAPcw/zTGV5wsfE2MU-wkHDhueVk7nXSiFBv9qwCLcBGAs/s640/500-leke-1947-765x383.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-p4-52UHdvoM/WmHGOx0jOSI/AAAAAAAAPcw/zTGV5wsfE2MU-wkHDhueVk7nXSiFBv9qwCLcBGAs/s72-c/500-leke-1947-765x383.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fotot-si-ishin-kartemonedhat-shqiptare.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/fotot-si-ishin-kartemonedhat-shqiptare.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy