Franca ia bën të qartë Serbisë se s’ka BE pa një marrëveshje me Kosovën

Ambasadori francez në Beograd, Frederic Mondoloni, ka thënë se Franca është shet mik i Serbisë dhe se miqtë e thonë të vërtetën, e ajo është se nuk do të ketë integrim të Serbisë në BE pa marrëveshje për Kosovën.

“Franca është shtet mik i Serbisë, dhe mes miqve thuhet e vërteta. Kështu, mendoj se presidenti Vuçiq dhe Qeveria e Serbisë e dinë, dhe e di se edhe populli serb po ashtu e din, se nuk do të ketë integrim të Serbisë në BE pa marrëveshje për Kosovën”, ka thënë Mondoloni në një intervistë për agjencinë serbe të lajmeve “FoNet”.

Ai ka sqaruar se stabiliteti rajonal duhet të ruhej, duhet të ndërtohet një paqe e qëndrueshme dhe duhet të plotësohen kushtet për pranim në BE, e ndër to është kapitulli 35 në bisedimet me BE-në.

“Për në marrëveshja e Brukselit e vitit 2013 është shumë e rëndësishme, por duhet që Beogradi dhe Prishtina të zotohen”, ka thënë ambasadori francez, transmeton Koha.net.

Mondoloni ka bërë thirrje që t’i shkohet deri në fund dialogut me Kosovën, ndërsa e ka përshëndetur edhe dialogun e brendshëm në Serbi për të marrë parasysh mendimin e secilës palë për këtë temë.

“E di se ka qenë e paraparë ndërmarrja e disa hapave të rëndësishëm, por kjo tani ka dalë jashtë rendit të ditës me vrasjen e tmerrshme të Oliver Ivanoviqit”, ka thënë Mondoloni, ndërsa kërkon që dialogu me Kosovën të vazhdojë sa më shpejtë që të jetë e mundur.

“Kjo është më shumë se kusht. Populli serb nuk do të duhej që të zgjidhte çështjen e Kosovës për të kënaqur BE-në, por për të ardhmen e tyre, në atë mënyrë që paqja të mbretërojë në rajon, që të ketë aktivitetet ekonomike dhe se fëmijët tanë dhe tuaj të mund të thonë se rrugët e së kaluarës janë prapa nesh”, u shpreh ai./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Franca ia bën të qartë Serbisë se s’ka BE pa një marrëveshje me Kosovën
Franca ia bën të qartë Serbisë se s’ka BE pa një marrëveshje me Kosovën
Franca ia bën të qartë Serbisë se s’ka BE pa një marrëveshje me Kosovën
https://3.bp.blogspot.com/-_xCv78Hvjv0/WmWuUreOTFI/AAAAAAAAPxc/7PDt33BD3cAOr0tzcFQo9CsSGe3qL3SsACLcBGAs/s640/auto_mondoloni_-_fonet1516535620-1-640x361.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-_xCv78Hvjv0/WmWuUreOTFI/AAAAAAAAPxc/7PDt33BD3cAOr0tzcFQo9CsSGe3qL3SsACLcBGAs/s72-c/auto_mondoloni_-_fonet1516535620-1-640x361.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/franca-ia-ben-te-qarte-serbise-se-ska.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/franca-ia-ben-te-qarte-serbise-se-ska.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy