Futbollisti Shqiptar Xherdan Shaqiri Rrëfen në Mediat Zviceriane Përjetimin e Dhimbshëm Gjatë Luftës!

Xherdan Shaqiri ka rrëfyer për mediat zvicerane se si ka ardhur deri te futbolli, duke shtuar se është gjëja me e mirë që i ka ndodhur në jetë.

Ish-mesfushori i Bayern Munchen dhe Interit, që tani aktivizohet në Premierligë te Stoke City, ka thënë se është rritur me futbollin dhe do të vazhdojë deri në fund me këtë sport.

Shaqiri ka treguar se si në fëmijërinë e tij në Zvicër ka jetuar vetëm pesë minuta larg fushave të futbollit, dhe kështu kishte filluar karriera e tij.

“Kam banuar vetëm pesë minuta larg fushave. Kjo ishte e përsosur për mua. Dhe kështu filloi gjithçka”, rrëfen Shaqiri, i cili hapat e parë në karrierë i hodhi në Zvicër.

“Ndiheshe i lirë, pa telashe. Luaje si një person i lirë, dhe ky sigurisht ishte një hap i madh për mua”, vazhdon rrëfimin e tij futbollisti kosovar.

Ylli i Stoke Cityt ka folur edhe për vendlindjen e tij, duke thënë se në Kosovë, vendet e punës dhe mundësitë janë të pakta.

Ai ka thënë se Kosova është një vend shumë i varfër, ku nuk ka shumë para.

“Jam lindur në Kosovë, një shtet shumë i varfër. Nuk ka shumë vende pune dhe nuk ka shumë para”, thotë Shaqiri.

Sipas Insajder, Xherdan Shaqiri ka treguar se vjen nga një familje e cila nuk ishte e pasur, teksa kishte përjetuar edhe vështirësitë e luftës, ku ishte djegur shtëpia e xhaxhait të tij.

“Shtëpia e xhaxhait tim ishte djegur, këtë e kam parë me sytë e mi. Kurse, shtëpia ime mezi po qëndronte në këmbë, por ata kishin vjedhur dhe shkatërruar gjithçka”, rrëfen Shaqiri.

“Ata kishin shkatërruar dhe vjedhur gjithçka që ishte brenda. Kishin vandalizuar edhe muret”, thotë 26-vjeçari nga Zhegra e Gjilanit.

“Kur kthehesh atje pas luftës dhe shikon gjithë këto gjëra, fillon t’i shohësh gjërat ndryshe”.

Ai ka thënë se është i lumtur me jetën në Zvicër, pasi aty ndihet i sigurt dhe i qetë.

“Jam i lumtur këtu në Zvicër, ku jemi të sigurt dhe mund të jetojmë në paqe”, thekson Shaqiri.

“Jam rritur me futbollin dhe do të përfundoj duke luajtur futboll. Është gjëja më e mirë që ka mundur të më ndodhë” e përfundon rrëfimin e tij mesfushori kosovar./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,9266,Camëri,117,Editorial,2032,Ekonomi,507,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1470,Iliridë,288,Kosovë,2690,Kulture,722,Luginë,61,Moti,2,Politik,1899,Reportazh,180,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,520,Video,567,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Futbollisti Shqiptar Xherdan Shaqiri Rrëfen në Mediat Zviceriane Përjetimin e Dhimbshëm Gjatë Luftës!
Futbollisti Shqiptar Xherdan Shaqiri Rrëfen në Mediat Zviceriane Përjetimin e Dhimbshëm Gjatë Luftës!
Futbollisti Shqiptar Xherdan Shaqiri Rrëfen në Mediat Zviceriane Përjetimin e Dhimbshëm Gjatë Luftës!
https://2.bp.blogspot.com/-un-ghBUEzZo/WmdeJ7QePUI/AAAAAAAAP9Q/ehE8kpRsUwkT3iPUDOFW0_BA9f8DedKRwCLcBGAs/s640/16-shaqiri-640x352.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-un-ghBUEzZo/WmdeJ7QePUI/AAAAAAAAP9Q/ehE8kpRsUwkT3iPUDOFW0_BA9f8DedKRwCLcBGAs/s72-c/16-shaqiri-640x352.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/futbollisti-shqiptar-xherdan-shaqiri.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/futbollisti-shqiptar-xherdan-shaqiri.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy