Gërmimet në Tepelenë/ Arkeologu: Aty s’ka grekë, po nxirren eshtrat e ushtarëve italianë (VIDEO)

Proceduara e zhvarrosjes se eshtrave të ushtarëve grekë të rënë në Shqipëri gjatë luftës Italo-Greke, në vitet 1940-1941, ka hyrë në ditën e dytë të saj. Por gazetaret janë mbajtur larg, ndryshe nga dita e parë. Pamjet e publikuara në media u bënë shkak për nisjen e një debati.

Disa studiues, historiane dhe arkeologeve thonë se aty nuk ka eshtra grekësh, por ushtaresh italianë. Arkeologu Etnor Canaj, i cili jeton ne Itali, duke iu referuar një fotoje të shkrepur pikërisht ne vendin ku bëhen zhvarrimet sqaron se medalioni që shoqëronte ushtarin, thotë se ai i përket në të vërtetë një parashutisti italian.

I pyetur nga Televizioni Klan ai sqaron edhe domethënien e këtij medaljoni, duke thënë se ai i përket saktësisht një parashutisti të një Reparti Special i Batalionit San Marco.

Sipas tij, në atë kohë ka ekzistuar një repart special i njohur me siglën “P”. “CAP.LE” është shkurtimi i titullit ushtarak “Caporale”. Numri është numri i ushtarit dhe shkronja “P” është për Parashutist, një repart special italian i parashutisteve te Batalionit San Marco.

Historiani dhe ish-drejtori i arkivave në Ministrinë e Brendshme, Kastriot Dervishi, përmes një postimi në rrjetet sociale shkruan se sot u kryen në Dragot të Tepelenës gërmime për zhvarrimin e ushtarëve grekë të vrarë gjatë Luftës Italo-Greke të viteve 1940-1941, në pjesën e territorit shqiptar.

Për të vënë në dukje se ky nuk ishte gërmimi i parë, por i dyti, Dervishi publikon një dokument referuar nga procesverbali i 33 vjetëve më parë sipas të cilit më 5-14 shtator te 1985 u hapën 674 varre si dhe 220 gropa dhe ne to nuk u gjeten eshtra.

Greqia pretendon se në këtë zonë gjenden eshtrat e mbi 6 mijë ushtareve të saj që ranë gjatë konfliktit me Italinë, në luftën e dytë botërore. Gërmimet nisën në bazë të marrëveshjes se arritur mes dy ministrave të Jashtëm, në Kretë.

Statusi në facebook i Etnor Canaj

Nderkohe ne Dragot te Tepelenes gjeten “Greco-n” e pare (?)

Por:

Medalioni qe shoqeronte ushtarin, fatkeqesisht per ata qe duan eshtra grekosh, i perket ne te vertet nje parashutisti italian dhe me sakt nje parashutisti te nje Reparti Special i Batalionit San Marco.

Ka ekzistuar nje repart special i njohur me siglen “P”

“CAP.LE” eshte shkurtimi i titullit ushtarak “Caporale”.

– Reparti Speciali del San Marco. Battaglione “P” -(P=PARASHUTIST). Numri eshte numri i ushtarit dhe shkronja “P” eshte per Parashutist, nje repart special italian i parashutisteve te Batalionit San Marco.

Mbiemri “Greco” eshte i perhapur ne Itali dhe jo ne Elladhi 😉

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7914,Camëri,108,Editorial,1693,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1277,Iliridë,250,Kosovë,2357,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1770,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gërmimet në Tepelenë/ Arkeologu: Aty s’ka grekë, po nxirren eshtrat e ushtarëve italianë (VIDEO)
Gërmimet në Tepelenë/ Arkeologu: Aty s’ka grekë, po nxirren eshtrat e ushtarëve italianë (VIDEO)
Gërmimet në Tepelenë/ Arkeologu: Aty s’ka grekë, po nxirren eshtrat e ushtarëve italianë
https://3.bp.blogspot.com/-sqjRiOf9aig/WmhDm9AfHrI/AAAAAAAAQCM/YucHVfx0zVoJ1pvC-CaTaBxuY4OAuuzAACLcBGAs/s640/26908056_10216114370038491_6703685243403200168_n.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-sqjRiOf9aig/WmhDm9AfHrI/AAAAAAAAQCM/YucHVfx0zVoJ1pvC-CaTaBxuY4OAuuzAACLcBGAs/s72-c/26908056_10216114370038491_6703685243403200168_n.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/germimet-ne-tepelene-arkeologu-aty-ska.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/germimet-ne-tepelene-arkeologu-aty-ska.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy