“Gjurmë shqiptare”, Gjenerali shqiptar që mposhti Europën (VIDEO)

Kush ishte Merkur Bua që lindi në Peloponez, luftëtari mercenar shqiptar që së bashku me ushtrinë e tij tërësisht shqiptare në fund shekullin e XV dhe në fillimin e atij të XVI mposhti disa ndër ushtritë më të mëdha europiane të kohës.

Si u thyen francezët, gjermanët, zviceranët, spanjollët, venecianet etj., ballë trupave të Buas.

Si e ruanin identitetin shqiptar këto forca ushtarake dhe pse dështoi plani për t’u rikthyer në atdhe e për ta çliruar nga turqit.Për më shumë, ndiqni ciklin “Gjurmë shqiptare” të gazetarit Marin Mema./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7901,Camëri,108,Editorial,1685,Ekonomi,413,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1274,Iliridë,250,Kosovë,2353,Kulture,623,Luginë,48,Moti,2,Politik,1767,Reportazh,153,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,492,Video,493,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: “Gjurmë shqiptare”, Gjenerali shqiptar që mposhti Europën (VIDEO)
“Gjurmë shqiptare”, Gjenerali shqiptar që mposhti Europën (VIDEO)
“Gjurmë shqiptare”, Gjenerali shqiptar që mposhti Europën
https://3.bp.blogspot.com/-WC9vb65Wq48/WlJNtPTFeII/AAAAAAAAOWY/YsJiySb_FG0QUaHwiL7a1__5LeGADaH8QCLcBGAs/s640/Screenshot_1-640x747.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-WC9vb65Wq48/WlJNtPTFeII/AAAAAAAAOWY/YsJiySb_FG0QUaHwiL7a1__5LeGADaH8QCLcBGAs/s72-c/Screenshot_1-640x747.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/gjurme-shqiptare-gjenerali-shqiptar-qe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/gjurme-shqiptare-gjenerali-shqiptar-qe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy