Gjyshi i Ziadin Selës u dënua me 10 vite burg pse deshi Shqipërinë Etnike

Ziadin Sela, kryetari i ASh, disa herë në debatet e tij me kundërshtarët politik ka shprehur krenarinë e tij për paraardhësit e familjes së tij, e sidomos gjyshit Kalosh Sela duke theksuar aktivitetin e tij politik në dobi të çështjes shqiptare. Por kush është në të vërtetë, gjyshi i Ziadin Selës me të cilin ai ndihet krenar..

Kalosh Sela, anëtar i Partisë Nacional Demokratike Shqiptare (PNDSH ) në vitet 50-ta të shekullit të kaluar, i dënuar për veprimtarinë e tij politike me 10 vite burg të rëndë dhe konfiskim të pasurisë, është gjyshi i Ziadin Selës, për të cilin, ai duket se ka një admirim të veçantë.

Aktakuza, mbi të cilën u mbështetet dënimi i gjyshit të Ziadinit, pra Kalosh Selës , në vitin 1956 e cilëson atë si “ pjesëtar të bandave fashiste, që u tregua menjëherë i gatshëm të kryejë detyrat që i ngarkoheshin me qëllim të kthimit të “Shqipërisë së Madhe”, ndërsa ajo evidenton , siç thuhet në aktakuzë, angazhimin e tij për të bërë pjesë të PNDSH-së anëtarë të tjerë nga Struga dhe më gjerë, duke ua bërë të njohur qëllimet e organizatës në të cilën do të duhej të vepronin dhe duke e theksuar faktin se rreth 300 000 shqiptarë anëtar të kësaj organizate janë të gatshëm për të kapur armët që të luftojnë për arritjen e qëllimit.

Nga ana tjetër dëshmitarë të gjykimit të këtij grupi në vitin e largët 1956 kanë evidentuar qëndrimin, sipas tyre stoik, të Kalosh Selës në ditën e gjykimit, kur e ka pranuar veprën e tij, por duke iu drejtuar gjykatësit të çështje me këto fjalë:

“Në vendin që je ulur ti duhej të isha ulur unë, dhe fakti që ti je ulur në vendin ku duhej të isha ulur unë e dëshmon drejtësinë e çështjes për të cilën ne angazhohemi“./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7992,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,419,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Gjyshi i Ziadin Selës u dënua me 10 vite burg pse deshi Shqipërinë Etnike
Gjyshi i Ziadin Selës u dënua me 10 vite burg pse deshi Shqipërinë Etnike
Gjyshi i Ziadin Selës u dënua me 10 vite burg pse deshi Shqipërinë Etnike
https://4.bp.blogspot.com/-e3IOzWcVi0E/Wk0W_ZTdlCI/AAAAAAAAN4o/lzoEE23Bf5QSeZTU0c2RWJQDoiWSQgZ2QCLcBGAs/s640/Screenshot_20180102-232745-696x387-640x356.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-e3IOzWcVi0E/Wk0W_ZTdlCI/AAAAAAAAN4o/lzoEE23Bf5QSeZTU0c2RWJQDoiWSQgZ2QCLcBGAs/s72-c/Screenshot_20180102-232745-696x387-640x356.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/gjyshi-i-ziadin-seles-u-denua-me-10.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/gjyshi-i-ziadin-seles-u-denua-me-10.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy