GREKET MBYLLIN ME FORCE SHKOLLEN SHQIPE TE FEMIJEVE SHQIPTARE NE KRETE

Vendosja e flamurit grek përkrah atij shqiptar bëhet shkak për ndalimin e mësimit të gjuhës shqipe në Kretë. Ky ka qenë vendimi i prindërve dhe nxënësve n këtë ishull, pasi gjatë një ceremonie në shkollë të dy flamujt janë vënë përkrah njëri-tjetrit.

Çdo të diel, fëmijë shqiptarë mësonin gjuhën shqipe në këtë shkollë.

Ndërohë, kësaj ngjarje i ka dhënë jehonë televizione grek SKAI duke treguar edhe reagimet ekstreme të prindërve grekë.

Mësohet se ngjarja ka ndodhur në gjimnazin nr. 1, në qytetin Chania, ku ka një numër të konsiderueshëm emigrantësh shqiptarë. Prindërit dhe nxënësit grekë u irrituan kur panë se në ceremoninë përkatëse, krahas flamurit grek ishte shpalosur edhe një flamur kombëtar shqiptar.

Drejtori i shkollës, duke folur për mediat lokale tha se vendimi ishte marrë sipas të gjitha rregullave, pas kërkesës së përfaqësuesve të komunitetit shqiptar në Chania, por vetë prindërit dhe nxënësit janë kundërpërgjigjur duke deklaruar se akti i tyre nuk bëhet kundër mësimit të gjuhës shqipe, po për faktin se flamuri grek ishte hequr nga shtiza dhe ishte vendosur mbrapsht krahas flamurit shqiptar.

Bashkia e qytetit po kërkon një mjedis tjetër për mësimin e gjuhës shqipe/ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7933,Camëri,108,Editorial,1700,Ekonomi,415,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1280,Iliridë,251,Kosovë,2363,Kulture,628,Luginë,49,Moti,2,Politik,1772,Reportazh,154,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,494,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: GREKET MBYLLIN ME FORCE SHKOLLEN SHQIPE TE FEMIJEVE SHQIPTARE NE KRETE
GREKET MBYLLIN ME FORCE SHKOLLEN SHQIPE TE FEMIJEVE SHQIPTARE NE KRETE
GREKET MBYLLIN ME FORCE SHKOLLEN SHQIPE TE FEMIJEVE SHQIPTARE NE KRETE
https://3.bp.blogspot.com/-Bg-wQS7A8Rw/Wmmog_3iYdI/AAAAAAAAQME/6Jk57BX5Ybsc5hxOAmbq7o_57PdwlEu4QCLcBGAs/s640/flamuri_shqiptar-1200x630-640x336.jpg
https://3.bp.blogspot.com/-Bg-wQS7A8Rw/Wmmog_3iYdI/AAAAAAAAQME/6Jk57BX5Ybsc5hxOAmbq7o_57PdwlEu4QCLcBGAs/s72-c/flamuri_shqiptar-1200x630-640x336.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/greket-mbyllin-me-force-shkollen-shqipe.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/greket-mbyllin-me-force-shkollen-shqipe.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy