Greqia tërheq trupat e ushtarëve në Shqipëri, mediat italiane: ‘Afrime të tepërta’ mes dy vendeve

Greqia do të tërheqë trupat e ushtarëve të rënë në luftën e dytë botërore, dhe kjo sipas mediave italiane tregon një kapitull të ri dhe historik pas marrëdhënieve kontradiktore mes Athinës dhe Tiranës.

“Ushtarët që mendohet se kanë rënë aty qatë pushtimit rreth viteve 1940-1941, pas të paktën 70 vitesh do të kenë një varr të denjë, gjë që sjell edhe një afrim të te përt mes dy vendeve”, shkruan “Il Piccolo”.

“Ushtarët e rënë në betejat me Italinë jeni gati 8 mijë. Të braktisur ose të varrosur në varre të improvizuara pas vdekjes, ata ende mbeten të shpërndara në fusha dhe male në pjesën jugore të Shqipërisë. Tashmë jo më për shumë kohë, për fat të mirë të Athinës. Ministria e Punëve të Jashtme kryesuar nga Nikos Kotzias ka bërë të ditur në një deklaratë në fillim të gërmimeve në tokën shqiptare se janë gjetur trupat, e të “rënëve në Luftën e Dytë Botërore”, shkruan media italiane.

Gërmime që kanë dhënë rezultatet e para menjëherë, në fillim dy trupa, pastaj katër të tjerë të gjetur në fshatin shqiptar të Dragotit. Puna vazhdon dhe nuk do jetë për një kohë te shkurtër. Janë rreth 14 mijë të rënë grekë në frontin shqiptar deri në fund të prillit të 1941, muajin e kapitullimit. ku rreth 7,800 trupa mbetet për t’u gjetur, të cilët do varrosen më pas në varrezat e reja në territorin shqiptar.

Por reagimet kundër, sidomos për ushtarët grekë nuk mungon. Është bërë një protestë, gjithashtu ka pasur kritika të ashpra edhe nga historianë dhe analistë Shqiptarë, të cilët kanë paralajmëruar se varrimi i tyre në tokën e shqiponjave mund të çojë edhe në protesta të nacionalistëve që vijnë nga ana tjetër e kufirit. Disa të tjerë e kanë quajtur një koncension shumë bujar për Athinën. Ndër historianët të cilët ka kundërshtuar së tepërmi është edhe Beqir Meta.

“Unë jam kritik – shpjegon profesori në Piccolo – së pari sepse ushtria greke hyri në nëntor-dhjetor 1941 në Shqipëri për të aneksuar këtë territor”.

Dhe pse Athina “ka mbajtur dhe ende mban në fuqi”, pavarësisht të traktatit të miqësisë të vitit 1996, një “ligj (status) i luftës” në kufirin shqiptar, një “absurditet, duke pasur parasysh se Shqipëria ishte e pushtuar. Para se ky ligj “shfuqizohet”, përcakton Meta.

Ndërsa historiani grek Agathoklis Panagoulias, prej vitesh në vijën e parë të betejës për të varrosur me nderime të rënët ka shkruar me emocion në një postim në Facebook që më në fund po afron koha “për t’u dhënë një varr dinjitoz heronjve të 1940”./ZgjohuShqiptar.info

KOMENTONI

Loading...
Loading...
Name

Aktualitet,7991,Camëri,109,Editorial,1717,Ekonomi,418,Emra për djem,38,Emra për vajza,36,Enciklopedi,81,Histori,1295,Iliridë,251,Kosovë,2379,Kulture,630,Luginë,49,Moti,2,Politik,1779,Reportazh,157,Rezultatet Live,2,Shtypi,79,Sondazhe,8,Sport,493,Video,499,
ltr
item
Zgjohu Shqiptar: Greqia tërheq trupat e ushtarëve në Shqipëri, mediat italiane: ‘Afrime të tepërta’ mes dy vendeve
Greqia tërheq trupat e ushtarëve në Shqipëri, mediat italiane: ‘Afrime të tepërta’ mes dy vendeve
Greqia tërheq trupat e ushtarëve në Shqipëri, mediat italiane: ‘Afrime të tepërta’ mes dy vendeve
https://2.bp.blogspot.com/-bueBLkUGzc4/WmwqTstOYoI/AAAAAAAAQZk/YSBRC5xSpLQCfAuPPgQU-NdnkUte3ekMgCLcBGAs/s640/image5.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-bueBLkUGzc4/WmwqTstOYoI/AAAAAAAAQZk/YSBRC5xSpLQCfAuPPgQU-NdnkUte3ekMgCLcBGAs/s72-c/image5.jpg
Zgjohu Shqiptar
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/greqia-terheq-trupat-e-ushtareve-ne.html
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/
https://www.zgjohushqiptar.info/2018/01/greqia-terheq-trupat-e-ushtareve-ne.html
true
269073700948665522
UTF-8
Ngarkuar te gjitha postimet Nuk gjendet ndonje postim SHIKO TE GJITHA Lexo me Shume Repliko Hiq Repliken Fshi Nga Kreu FAQET POSTIMET Shiko te Gjitha REKOMANDUAR PER JU LABEL ARKIVA KERKO TE GJITHA POSTIMET Nuk u gjet asnje material sipas kerkeses tuaj Kthehu te Kreu E Diel E Hene E Marte E Merkure E Enjte E Premte E Shtune Hen Mart Merk Enj Pre sht Die Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nentor Dhjetor Jan Shk Mar Pri Maj Maj Qer Gush Sht Tet Nen Dhj menjehere 1 minute me pare $$1$$ minutes ago 1 ore me pare $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago me shume se 5 jave me pare Followers Follow THIS CONTENT IS PREMIUM Please share to unlock Kopjo te Gjithe Kodin Selekto te Gjithe Kodin All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy